Te podłużne, kiełbaski to produkt polski, który wytwarzany z mięsa wieprzowego. Są dobre jako szybka przekąsk – są sycące i słone. W sklepach kabanosy są dostępne zarówno na wagę, jak i paczkowane. Jest wiele firm produkujących te kiełbaski. Są one dostępne w wielu smakach i odsłonach, ale poniżej o tym w jaki sposób się je wytwarza.
Wytwarzanie kabanosów wędzonych
Tradycyjnie kabanosy produkuje się z nadziewanych jelit baranich. Do środka wkłada się wędzony boczek oraz części peklowanej wieprzowiny. Mięso wcześniej zostaje dokładnie rozdrobnione. Mięso nadziewa się za pomocą specjalnych urządzeń to nadziewania. Gotowe kabanosy umieszcza się na kijach, a następnie wędzi w wędzarni. Najpierw na kilka godzin zostawiamy je do przeschnięcia w suchym i chłodnym miejscu. Dopiero później umieszcza się je w wędzarni. Tam zostają poddane obróbce na trzy godziny w gęstym dymie wędzarniczym – w temperaturze około pięćdziesięciu lub sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Obecnie kabanosy są ogólnodostępne i można je zakupić w sklepach spożywczych w formie przekąski. Modne jest teraz także dodawanie do kabanosów różnych dodatków smakowych. Dawniej do kabanosów dodawało się jedynie pieprz czy kminek. Teraz można spotkać kabanosy z chilli. Do jednych z bardziej popularnych producentów kabanosów sprzedawanych masowo należą kabanosy pekpol. Są to kabanosy dostępne w różnych opcjach smakowych. Oprócz tego na rynku jest także dostępnych wiele firm, które produkują kabanosy inne niż wieprzowe – drobiowe czy wołowe. Kabanosy reklamowe są jako szybka przekąska. Pamiętajmy jednak, żeby nie zastępować nimi drugiego śniadania. Białko odzwierzęce nie powinno stanowić podstawę diety, a jedynie jej uzupełnienie. Dlatego w trosce o swój organizm warto odpowiednio wcześniej przygotować zbilansowane śniadanie, w którym zawrzemy zarówno owoce, jak i produkty mięsne. Wybieramy także takich producentów mięsnych specjałów, którzy gwarantują produkty naturalne, pozbawione konserwantów czy fosforanów.
Kabanosy są oparte na staropolskiej recepturze, polegającej na procesie wędzenia i peklowania. Teraz można dostać kabanosy w wielu smakach, a nawet takie o smaku chilli. W dalszym ciągu osoby, które posiadają wędzanie na użytek własny mogą uwędzić sobie samodzielnie takie kiełbaski, jeżeli zależy im na staropolskiej recepturze.