Zestaw zawleczek ogólna charakterystyka

 

Zawleczki stworzone są z niezbyt cienkiego drutu, o półokrągłym przekroju. W miejscu, w którym zostały zgięte posiadają ucho. Są bardzo proste w używaniu i to tego bardzo istotne jest to, że zabezpiecza, przed przemieszczaniem się lub przed zsuwaniem elementów umieszczonych na wałkach, osiach, trzpieniach czy innych elementach maszyn. Ich forma może nieco przypominać wsuwkę do włosów, jednakże naturalnie, zawleczka ma troszkę większa formę.

Zastosowanie i wykonanie zawleczek

zestaw zawleczekZawleczki stosujemy w rożnego rodzaju częściach maszyn. Bez tego elementu, budowa maszyn nie miałaby sensu. Odpowiadają za bezpieczeństwo, zawleczki również nadają się do blokowania nakrętki i zapobiegania jej samoistnemu odkręcaniu się. Zawleczkę umieszczamy w otworze danego elementu. Następnie wystający koniec zaginamy w przeciwne strony. Zestaw zawleczek stosujemy tylko wtedy, gdy zabezpieczany element nie jest obciążony siłą osiową, lub gdy siła osiowa jest naprawdę niewielka. W tym przypadku musimy zastosować zawleczkę z podkładką.Wyróżniamy zawleczki podwójne, standardowe czyli inaczej rozginane, sprężyste i faliste. Jednak metoda działania pozostaje taka sama. Zestaw zawleczek również różni się kształtem, wielkością i grubością, wszystko zależy od tego, co potrzebujemy. Zawleczki mogą być również do wielokrotnego użytku i musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Wyróżniamy zawleczki ze stali ocynkowanej ochronią przed korozją, nie wymagają przez wiele, wiele lat żadnej konserwacji. Antykorozyjne właściwości powłoki cynkowej, polegają na tym, ze cynk może tworzyć odporne i trudno rozpuszczalne powłoki kryjące, które tworzą się głównie w kontakcie powietrzem i wodą. Zawleczki ze stali nierdzewnej – grupa stali o wysokich właściwościach fizykochemicznych. Odporna na korozję, głównie ze strony czynników atmosferycznych, rozcieńczonych kwasów, roztworów alkalicznych. Zawleczki ze stali kwasoodpornej – stal odporna na działanie kwasów o mniejszej mocy od kwasu siarkowego.

Oprócz zastosowania zawleczek w rolnictwie czy budowie maszyn, warto też posiadać zestaw zawleczek w domu, gdyż mogą się przydać do prac domowych, czy nawet przy remontach. Najlepiej oczywiście zakupić cały zestaw, wówczas będziemy mogli wybrać odpowiednią zawleczkę. W sklepach dostępne są różne zestawy zawleczek, jednak najlepiej wybrać takie, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne i korozję.

 

Scroll to Top