Zastosowanie prasy hydraulicznej

 

Prasa hydrauliczna to jedno z najpopularniejszych urządzeń stosowanych w szeroko pojętej technice. Jest tak, dlatego, ponieważ prasa ma prostą zasadę działania, a daje ogromne możliwości. Najprostsze prasy hydrauliczne można spotkać praktycznie wszędzie tam, gdzie produkuje się jakieś przedmioty lub wykonuje prace technologiczne. To zaskakujące, że tak proste i prymitywne wręcz urządzenie stało się jednocześnie tak popularne i mimo rozwoju techniki nie znika z rynku.

Prasa hydrauliczna w praktyce

prasa hydrauliczna typu HJak działa wspomniana we wstępie prasa hydrauliczna? Zasada jest bardzo prosta i wynika z praw fizyki. Prasę tworzy się z dwóch cylindrów, które są ze sobą połączone. Te cylindry wypełnione są odpowiednim płynem, którym najczęściej jest olej hydrauliczny. Cylindry zamyka się dodatkowo możliwie najbardziej szczelnymi tłokami. Tłoki mają różną powierzchnię i to jest właśnie kluczowe w całym procesie działania prasy hydraulicznej, bo ile razy większa jest powierzchnia tłoka roboczego od powierzchni tłoka pompy, to o tyle jest też większa siła, która działa na ten drugi tłok. Zatem zakładając, że powierzchnia drugiego tłoka jest dwa razy większa od tłoka roboczego, to przykładając do tłoka roboczego siłę danej wartości, na drugim tłoku otrzymamy siłę dwa razy większą. Proste prawda? Dzięki temu niewielkim nakładem można uzyskać bardzo duże siły, które przydają się np. w obróbce plastycznej metali, prasowaniu surowców wtórnych, czy badania wytrzymałości skał lub materiałów. Wspomniana konstrukcja jest bardzo prosta, ale istnieją również bardziej rozbudowane i skomplikowane pod względem budowy prasy. Przykładowo prasa hydrauliczna typu H to już maszyny, które mogą pełnić o wiele więcej funkcji i użytkownik może je dostosowywać do swoich potrzeb. Takie urządzenia są bardzo wszechstronne.

Prasy hydrauliczne to urządzenie niezbędne do przeprowadzania różnego rodzaju procesów technologicznych. Dzięki prostej zasadzie działania prasy przeprowadzanie tych procesów jest o wiele łatwiejsze. Bez prasy hydraulicznej nie byłoby to takie łatwe. Na rynku dostępne są prasy o prostych konstrukcjach, ale także bardziej rozbudowane i wszechstronne. Ich uniwersalność i cechy sprawiają, że cały czas są popularne i na tej popularności nie tracą.

 

Scroll to Top