Wytrzymała taśma do transporterów

Transport wewnętrzny w przedsiębiorstwach w przedsiębiorstwach różnych branż odgrywa kluczową rolę w sprawnym funkcjonowaniu całej firmy. Zapewnienie ciągłości dostaw decyduje o wydajności pracy, a w efekcie o całym rachunku ekonomicznym działalności. Dostępność do ogromnej liczby znakomitych środków transportujących różnorodne ładunki pozwala skutecznie rozwiązać ten problem.

Dopasowane do ładunków transportery taśmowe

taśmy przenośnikoweCiągi transportu wewnętrznego budowane są z różnych dostępnych na rynku urządzeń. Rzadko bywa, że tworzy je tylko jeden rodzaj transporterów, najczęściej aby cały system działał bez problemu łączy się w jedną całość przenośniki rolkowe, łańcuchowe i taśmowe. Ze względu na swoją uniwersalność najczęściej używa się transporterów taśmowych. Szerokie zastosowanie tego rodzaju transporterów wynika z różnorodności stosowanych w przenośnikach taśm. Nowoczesne taśmy przenośnikowe produkowane są z różnych materiałów przeznaczonych do konkretnych rodzajów przenoszonych produktów, środowiska pracy i rodzaju transportera. Dzięki takiej specjalizacji nowoczesne taśmy posiadają określone właściwości fizykomechaniczne. Elementem wspólnym większości taśm przenośnikowych jest warstwowa budowa pozwalająca wyróżnić rdzeń i jego pokrycie. Rdzeń oz tkanin syntetycznych determinuje rozciągliwość i elastyczność taśmy, a pokrycie z tworzywa decyduje o możliwościach zastosowania. Bardzo często pokrycia taśm wykonuje się z poliuretanu i winylu czyli materiałów bardzo odpornych na ścieranie, substancje chemiczne , oleje, wysokie i niskie temperatury, ogień. Struktura nośną może być gładką lub pokryta strykturą dla lepszej przyczepności ładunków. Innym rodzajem taśm są nośniki modułowe z polipropylenu, nylonu, polietylenu i innych tworzyw. Moduły posiadają różne struktury, odpowiednie do ładunków. Są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki środowiska. Ich niski współczynnik tarcia i niska waga nie wymagają napędów o dużych mocach co czyni je energooszczędnymi. W niektórych przypadkach używa się transporterów z taśmami bezkońcowo tkanymi, które są odporne na wysokie temperatury i duże naprężenia. Taśmy do transporterów tego typu wykonuje się również z tkanin syntetycznych pokrytych teflonem przeznaczonych do pracy w ekstremalnych warunkach środowiska. Najbardziej znane są bardzo odporne na szereg czynników taśmy gumowe o budowie wieloprzekładkowej. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie lecz podstawowym jest przenoszenie materiałów sypkich.

Do budowy taśm używa się również silikonu, który ze swoimi właściwościami odpornościowymi i obojętnością fizjologiczną świetnie nadaje się do branży spożywczej. Producenci transporterów taśmowych gwarantują dopasowanie nośników do wszystkich potrzeb tak aby uzyskać jak największą skuteczność. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych producentów taśmociągów.

Scroll to Top