Odciągi uważane są za najlepszy i najtrwalszy sposób zabezpieczania ciężkich ładunków podczas transportów. Wykorzystywane do tej pory pasy transportowe nie zawsze były w stanie poradzić sobie z kilkutonowymi konstrukcjami, czy pojazdami ciężkimi. Wykorzystanie napinaczy łańcuchowych przede wszystkim gwarantuje stabilność oraz bezpieczeństwo, jednocześnie pozwalając na szybkie wykonanie zlecenia.
Dostępne typy odciągów
Na rynku dostępne są dwa rodzaje odciągów, różniące się od siebie głównie budową, ale także możliwością zastosowania. Mowa o odciągach jedno i dwuczęściowych. Pierwszy z nich ma napinacz przymocowany na stałe do łańcucha, który wyznacza długość każdego ramienia – jeden krótszy, drugi dłuższy. Drugi typ jest znacznie powszechniejszy, ponieważ pozwala na samodzielną regulację długości ramion, ze względu na oddzielny napinacz. Łańcuch zakończony jest z obu stron hakiem, który nie tylko trwale zabezpiecza ale także pozwala na skrócenie łańcucha. Odciągi łańcuchowe znajdują zastosowanie w wielu branżach, dlatego właśnie produkuje się typy dostosowane do rodzaju przewożonych ładunków. Odpowiednio dobrany sprzęt wysokiej jakości pozwala na długie użytkowanie bez uszkodzeń, bez względu na gabaryt przewożonego przedmiotu. Jest on odporny na przecięcia, przetarcia, a także warunki atmosferyczne. Każdy z produktów sprzedawanych przez producentów musi spełniać określone normy bezpieczeństwa. Właśnie dlatego odciągi są tak trwałe i potrafią służyć przez wiele lat bez śladów zużycia. Możliwe jest zamówienie specjalnego odciągu w zakładach produkcyjnych tak, by dopasowały go do potrzeb transportów specjalnych. Ustala się wtedy długość łańcucha, mocowane na wykończeniach haki oraz jego wytrzymałość. Ważny jest także współczynnik bezpieczeństwa i klasa stali. A dokonując zamówienia indywidualnego można wybrać spośród tych najtrwalszych.
Wszystkie odciągi, bez względu na typ wykończone są farbą proszkową, która zabezpiecza je przed korozją. Jest to bardzo ważne zwłaszcza podczas wykorzystywania ich w trudnych warunkach atmosferycznych. Przed każdym wykorzystaniem należy sprawdzić stan odciągu i upewnić się, że został odpowiednio przymocowany do przewożonego ładunku. Tylko wtedy będzie chronił przez uszkodzeniami, ale przede wszystkim upadkiem.