Psy należą do mięsożerców i mimo, że w znacznym stopniu zostały udomowione, są wciąż drapieżnikami. Ze względu na to, iż ich układ pokarmowy jest doskonale przystosowany do trawienia surowego mięsa, kości, skóry czy podrobów, warto zdecydować się na karmienie psa surowym mięsem. W takich przypadkach warto samodzielnie przygotowywać posiłki dla psa, zamiast korzystać z gotowej karmy. W sposób profesjonalny taki sposób odżywiania zwierzęcia nosi nazwę diety BARF od angielskiego rozwinięcia Bones And Raw Food.
Czy można karmić psa surową wołowiną?
Jeżeli zdecydujemy się na podawanie naszemu zwierzęciu surowego mięsa, powinniśmy w odpowiedni sposób dostosować jego rodzaj, ponieważ nie w każdym przypadku będzie miało ono korzystny wpływ na zdrowie czworonoga. Najlepsze rodzaje mięsa dla psów to wołowina, jagnięcina, drób, ryby bez ości czy dziczyzna. O ile pies nie wykazuje żadnych objawów dotyczących alergii pokarmowych, warto zdecydować się na jak największą ilość gatunków, części czy form mięsa, aby zapewnić różnorodną dietę. Korzystnym wyborem będzie surowa wołowina dla psa. Teoretycznie można podawać psom także wieprzowinę, jednak warto unikać tego, ponieważ jest to mięso tłuste oraz ciężkostrawne. Może więc powodować u zwierzęcia zaparcia albo problemy żołądkowe. Nie lada wyzwaniem będzie także żywienie szczeniaków. Jakość, a także ilość pożywienia, jaka jest dostarczana do rozwijającego się organizmu, może mieć ogromne znaczenie dla jego wzrostu oraz przyszłego stanu zdrowia. Dieta szczeniaka dodatkowo może kształtować układ odpornościowy, wpływać na rozwój układu kostnego czy jednocześnie wpływać na wiele innych aspektów. Unikając podgrzewania pożywienia unikamy niszczenia składników odżywczych, w tym witamin oraz aminokwasów.
Po czwartym tygodniu życia szczeniaka można zacząć urozmaicać dietę poprzez podawanie maluchom delikatnego, zmielonego i surowego mięsa. Może to być mięso drobione albo z królika. Z czasem można wprowadzać kolejne rozszerzenia diety, w tym o mięso z dodatkami kości i chrząstek, aby psy miały dostęp do niezbędnego do wzrostu wapnia oraz fosforu. Wśród głównych zalet karmienia psów surowym mięsem jest fakt, że w pełni znamy jego pochodzenie oraz skład. W ten sposób można kontrolować spożywane przez zwierzaka produkty.