Wybieramy podłoże kwarcowe

Dobór odpowiedniego podłoża w akwarium jest istotną sprawą, zarówno ze względu na kwestie estetyczne, ale jednocześnie stanowi także doskonały fundament dla roślin oraz sprzyja ich rozwojowi. Prawidłowo wybrane podłoże będzie brało udział w tworzeniu równowagi biochemicznej oraz chroniło przed rozmnożeniem groźnych drobnoustrojów. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny zakup, warto zapoznać się z przydatnymi informacjami z tego zakresu, aby poznać najpopularniejsze rodzaje, ich zalety oraz wady.

Wybieramy najbardziej polecane podłoża kwarcowe

polecane podłoże kwarcoweW sklepach znajdziemy różnorodne podłoża akwarystyczne, które różnią się między sobą zarówno barwą, jak i granulacją. Podstawowym i najpopularniejszym rodzajem podłoża, stosowanym przez początkujących, jak i zaawansowanych akwarystów, jest żwir. Stanowi on dobry grunt pod rośliny i jednocześnie umożliwia ich łatwe ukorzenienie i rozwój. Szczególnie dotyczy to wersji drobnoziarnistej wynoszącej od 1mm do 3 mm. Oprócz niego występuje także o ziarnach zbliżonych do ziaren grochu, wynoszących od 3mm do 10mm, co jest bezpieczniejsze dla przydennych ryb. Do najczęstszych rodzajów żwiru zalicza się żwir kwarcowy, bazaltowy oraz rzeczny. Oprócz tego powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest piasek. Warto sięgnąć po polecane podłoże kwarcowe. Przez długi czas uważano, że piasek nie jest najlepszym podłożem do akwarium, ze względu na utrudniony dopływ tlenu do korzeni roślin i tworzenie się stref beztlenowych. Obecnie jednak docenia się specyfikę piasku ze względu na drobną granulację i fakt, że wiele gatunków ryb tworzy w nim kryjówki. Najpopularniejszą odmianą piasku jest piasek kwarcowy, który jest jasny i wpływa w sposób korzystny na estetykę zbiornika. Piasek taki rozjaśnia akwarium i w sposób optyczny je powiększa.

Kolejnym dostępnym na rynku podłożem jest podłoże wulkaniczne, które stanowi pewną nowość na rynku akwarystycznym. Klienci chętnie je wybierają ze względu na ciekawą kolorystykę i jednocześnie za dodatkowe funkcje, jakie pełni w zbiorniku. Bogactwo mikroelementów i makroelementów w sposób korzystny wpływa na rozwój roślin, pełniąc dodatkowo rolę filtra biologicznego, który pomaga utrzymywać czystość w akwarium. Najpopularniejszym podłożem wulkanicznym jest lawa wulkaniczna, która jest oferowana w kilku kolorach.

Scroll to Top