Włoskie szkło w biżuterii i nie tylko

W ostatnim czasie powróciła moda na tak zwane szkło weneckie, które zachwycało ludzkość na przestrzeni ostatnich kilku stuleci. Jak sama nazwa wskazuje jest to pewien typ szkła, który zaczęto wytwarzać we Włoszech w okolicach trzynastego wieku. Na ten moment produkty z użyciem tego szkła są jednymi z najbardziej pożądanych obiektów zarówno w jubilerstwie jak i w dekoracjach domów. Ze szkła weneckiego potrafią powstawać prawdziwe dzieła sztuki o różnych formach i kolorach. 

Produkty wykonane z włoskiego szkła

szkło muranoRóżnego rodzaju produkty, które wykorzystują szkło weneckie, stały się bardzo modne w ostatnim czasie. Mające swoje początki w Wenecji szkło murano cechuje się wytrzymałością oraz zachwycającym wyglądem. Proces obróbki szkła jest bardzo skomplikowany, ale dzięki swojej obróbce właśnie zyskuj na wartości. Jest to przede wszystkim szkło artystyczne, z którego tworzy się biżuterię, różnego rodzaju dekoracje do domu oraz słynne żyrandole. Szkło murano jest zazwyczaj kolorowe. Mimo tego, że mają jedno źródło, szkło weneckie i szkło murano różnią się międyz sobą. Szkło murano, bowiem, żeby było tak nazwane, musi być w stu procentach wykonane przez rzemieślników z włoskich wysp Murano. Szkło weneckie, natomiast, wykonane może być gdziekolwiek, ale przy wykorzystaniu tej damej techniki, co szkło pochodzące z Włoch. Jak chodzi o oryginalne szkło murano to posiada ono specjalny certyfikat, który pozwala nam rozpoznać, z jakim szkłem mamy do czynienia. W ostatnich latach wielu producentów biżuterii wykorzystuje szkło murano w swoich kolekcjach. Łączy się je ze srebrem, rzadziej ze złotem, ale tryumfy święcą ozdoby bazujące na szlachetnej stali. Szkło murano pozwala na tworzenie pięknych ozdób w postaci naszyjników lub kolczyków. Przyjmuje ono nie tylko różne kolory, ale też często tworzy się na nim wzory różneg rodzaju. Przez to powstają oryginalne kolekcje na każdą okazję. 

Kilkaset lat temu z półwyspu apenińskiego przywędrowało do nas szkło, które cenione jest do dzisiaj. Zaczęto wytwarzać je w Wenecji, gdzie ściśle określono sposób jego wytwarzania. Certyfikowane szkło wyrabiane jest na wyspach Murano. Wytwarza się z niego biżuterię, żyrandole oraz różnego rodzaju elementy dekoracyjne do domów. W ostatnich latach na nowo rozkwita jego popularność. 

Scroll to Top