Wanna i prysznic – wady i zalety

Remontując lub wykańczając łazienkę w nowo wybudowanym domu lub świeżo zakupionym mieszkaniu, stoi przed poważnym wyzwaniem jakim jest wybór między zainstalowaniem wanny a kabiny prysznicowej. Oba rozwiązania maja zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników, oba mają także swojej wady i zalety.

Wanna czy kabina prysznicowa?

okucia nierdzewne do kabin prysznicowychPierwszym elementem, który musimy wziąć pod uwagę porównując te dwa sposoby jest jakość wykonania i trwałość na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu. Ogólnie uważa się że to wanna jet bardziej odporną konstrukcją, w szczególności odkąd spopularyzowały się wanny ceramiczne, na których mniej widoczne są uszkodzenia jak w przypadku urządzeń z pomalowanej stali. Tymczasem nowoczesne kabiny prysznicowe, wyposażone w najnowocześniejsze elementy konstrukcyjne, takie jak okucia nierdzewne do kabin prysznicowych nie odbiegają solidnością od typowej wanny. W tym przypadku wybór zależy ścisłe od środków, jaki możemy przeznaczyć na wybór tego typu urządzeń sanitarnych. Kolejną kwestią którą musimy wziąć pod uwagę jest wygoda użytkowania. W tym przypadku zdecydowanie górują na wannami kabiny prysznicowe, zwłaszcza że można je wyposażyć w wygodne siedzenia antypoślizgowe oraz pułki na Kosmetyki. W tym przypadku wanna stoi na przegranej pozycji, szczególnie jeżeli mają z niej skorzystać dzieci, osoby starsze, z problemami z poruszaniem lub z dużą nadwagą. Co prawda najnowsze modele wanien są wygodnie wyprofilowane i mają antypoślizgowy spód, ale nie jest to w stanie przewyższyć udogodnień kabin prysznicowych. Kolejny problem jest związany z utrzymaniem czystości. W tym przypadku powszechnie uważa się, że wanny zdecydowanie łatwiej się czyści, szczególnie w przypadku szklanych kabin prysznicowych, na której od razu po pierwszym umyciu zostają nieestetyczne ślady i zacieki po mydle. Do czyszczenia wanny wystarczy zwykły, uniwersalny środek czystości, zaś do utrzymania w czystości kabiny należy zaopatrzyć się w dedykowane środki czyszczące. Ostatnim czynnikiem stanowiącym o wyborze powinna być ekologiczność.

Wanna do pełnego zapełnienia wymaga nalania nawet do trzystu litrów wody, tymczasem wzięcie prysznica zazwyczaj zużywa kilkadziesiąt litrów. Jak widać korzystanie z prysznica jest nie tylko bardziej ekologiczne, ale również pozwoli nam oszczędzić na rachunkach za wodę.