W czym pomagają pessary pierścieniowe?

Okres ciąży może być piękny i stresujący jednocześnie. Wynika to przede wszystkim z tego, że przyszli rodzice martwią się tym, żeby wszystko było w jak najlepszym porządku. Jest więc to równoznaczne z tym, że dba się odpowiednie przygotowanie do porodu. W tym przypadku stosuje się tzw. pessary położnicze, ale nie są one przeznaczone jedynie dla kobiet w ciąży. 

Kiedy stosuje się pessary pierścieniowe? 

najlepsze pessary pierścienioweWarto zacząć od tego, że pessar zakłada się w przypadku różnych niedogodności ginekologicznych. U kobiet w ciąży wskazaniem do jego założenia będzie ryzyko przedwczesnego porodu, które pessar znacznie obniża. Poza tym krążek jest stosowany przy wypadaniu narządów rodnych i ich obniżania, a także przy popuszczaniu i nietrzymaniu moczu. Samo zakładanie pessara nie jest w żaden sposób bolesne i tak naprawdę nie ma większej ingerencji w ciało kobiety. Czym jednak dokładnie jest pessar pierścieniowy? To mały krążek, który przyjmuje kształt pierścienia i jest on wprowadzany do pochwy kobiety. Istnieje kilka rodzajów pessarów. Najlepsze pessary pierścieniowe są bardzo plastyczne, co sprawia, że idealnie dopasowują się do kobiety. Poza tym najczęściej stosuje się je w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu. Pessar kołnierzowy zakłada się w sytuacji obniżania narządów rodnych i nietrzymania moczu. Natomiast pessar cewkowy stosuje się u kobiet, które mają problem z obniżeniem narządu rodnego, a samo działanie krążka ma podtrzymywać te struktury. Należy jednak pamiętać o tym, że żeby pessar działał, musi być on idealnie dobrany do kobiety. W tym wyborze może pomóc przede wszystkim ginekolog, który jak najlepiej dopasuje krążek. Jest to ważne do komfortowego wkładania i wyjmowania pessara. Do zalet takich krążków należy zaliczyć to, że są one łatwo dostępne i pacjentki mają naprawdę duży wybór. Nie odnotowano także żadnych skutków ubocznych, oprócz niedogodności związanych z zakażaniami bakteryjnymi, ale te w większości przypadków były wywołane przez nieodpowiednią higienę. Dodatkowo pessary ściąga się na noc, żeby zapewnić ciału potrzebny odpoczynek. 

Dbanie o drogi rodne jest obowiązkiem każdej kobiety. Przede wszystkim jednak jest to jednak ważne dlatego, żeby zapewnić sobie komfort życia i nie przejmować się dyskomfortem, jaki może pojawić się z faktem nietrzymania moczu czy wypadania macicy.