Historia produkcji filcu sięga kilku tysięcy lat wstecz i jest to jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych do dzisiaj na tak ogromną skalę. Ilość zastosowań filcu stale wzrasta dzięki jego właściwościom. Potencjał produkcyjny zauważyli w nim projektanci wnętrz, wyrobów ozdobnych i użytkowych i elementów konstrukcyjnych urządzeń. Mogłoby się wydawać, że tak wiekowy materiał świetność ma już za sobą, a jest zupełnie inaczej.
Produkcja i właściwości naturalnego filcu
Filc obecnie produkuje się w dwóch podstawowych wersjach jako naturalny i syntetyczny. Oba rodzaje znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach przemysłu będąc podstawowym surowcem do wytwarzania wielu produktów. Najwyższej jakości filc uzyskuje się z włókien naturalnych pochodzenia zwierzęcego. Z uwagi na łatwość pozyskania najczęściej wykorzystuje się runo owcze, które w procesie filcowania określanego również spilśnianiem przetwarza się na znakomity materiał tekstylny. Proces produkcji filcu naturalnego odbywa się na tych samych zasadach jak tysiące lat temu. Sierść jest bardzo dokładnie mieszana w wodzie i poddawana suszeniu. Otrzymuje się w ten sposób maty filcowe o różnej grubości dostosowanej do potrzeb dalszego przetwarzania. Bardzo często wykorzystywany jest filc wełniany do szycia w branży odzieżowej, galanteryjnej i pamiątkarskiej. Z filcu wełnianego powstają nakrycia głowy, torebki, podkładki, elementy obuwia, breloki i uszczelki. Wśród inwestorów i projektantów rośnie zainteresowanie filcem jako materiałem wykończeniowym stosowanym do pokrywania ścian. Ten rodzaj filcu określany jest mianem designerskiego. Wełniany filc jest odporny na działanie wody, a parametr ten można jeszcze wzmocnić stosując specjalne impregnaty. Jest to materiał łatwy w utrzymaniu go w czystości. Producenci oprócz wielu wariantów grubości filcu oferują go w pełnej gamie kolorystycznej.
Jedynym zagrożeniem dla filcu naturalnego są czynniki biologiczne i dlatego współcześnie stosuje się domieszki w postaci włókien syntetycznych poliestrowych i nylonowych. Dużym zainteresowanie cieszy się również filc produkowany w stu procentach z włókien syntetycznych. Ogrom zastosowań filcu jest przedstawiony w pełni na stronach internetowych producentów i sprzedawców.