Typy szkoleń BHP dla pracodawców

Pracodawcą być… wydaje się lekko. Jednak jak się okazuje to wcale nie jest aż takie przyjemne jak mogłoby się wydawać. Owszem, jeśli mówimy o dużej firmie, gdzie są różnego rodzaju piony decyzyjne i o wszystkim nie trzeba pamiętać osobiście, to może i tak. Jednak kiedy jest się niewielkim, być może nawet lokalnym przedsiębiorcom wszystko zostaje na jednej głowie. W tym całym zamieszaniu związanym z prowadzeniem firmy nie można zapomnieć o bezpieczeństwie swoim i pracowników.

Szkolenia BHP – jakie i dla kogo 

szkolenia bhp dla pracodawców rzeszówChodzi naturalnie o to, co wchodzi w zakres powszechnego bezpieczeństwa i higieny pracy. Czasami wchodząc do zakładów pracy nad umywalkami znajduje się specjalna instrukcja mycia rąk czy ich suszenia. Może to, i zapewne wywołuje uśmiech na nie jednej twarzy, jednak nie powinno. Okazuje się bowiem, że takie pouczenia są niezwykle ważne i stanowią część higieniczną pracy. Zarazki są wszędzie i atakują nas zewsząd. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby dokładnie myć dłonie. Szczególnie jeśli pracujemy bezpośrednio z ludźmi (na przykład pielęgniarki czy ratownicy medyczni) jak również Ci, którzy bardzo często dotykają pieniędzy. Pracodawcy sami muszą przechodzić cyklicznie przez takie szkolenia – muszą wiedzieć w jaki sposób zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo. Jednak są oni zobowiązani także do tego, aby sukcesywnie wysyłać swoich pracowników na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Ci, którzy są już zatrudnieni od jakiegoś czasu muszą takie szkolenia odświeżać sobie co półtora roku bądź co dwa lata. Osoby nowo zatrudnione muszą być przeszkolone bezzwłocznie – najlepiej w dzień podpisania umowy bądź niedługo później. Szkolenia bhp dla pracodawców rzeszów odbywają się także z zakresu wiedzy specjalistycznej jeśli firma zajmuje się działaniami bardziej skomplikowanymi – na przykład budową dróg, mostów czy mieszkań.

Sam musi dokładnie wiedzieć jak sprawdzać na placu budowy ale także wiedzieć czego wymagać. Poszczególni pracownicy muszą również być przeszkoleni z zakresu obsługi maszyn, pracy na wysokości. Są to niezwykle ważne szkolenia, bez których nikt nie powinien być dopuszczony do pracy. Poprzez poznanie specyfiki pracy osoba dająca zatrudnienie może również przestrzec swoich pracowników przed działaniami czynników szkodliwych.