Szklarnia, tunel i inspekt – porównanie

 

Uprawa roślin w naszym klimacie, zarówno tych ozdobnych, jak i tych hodowanych w celach spożywczych wymaga nieco pomocy z naszej strony. Zapewnienie najbardziej optymalnych warunków do rozwoju i wzrostu pozwoli na szybszy wzrost i bogatsze plony. Odpowiednie nawodnienie oraz dostęp do właściwej ilości światła słonecznego to nie wszystko. W prosty sposób możemy uniezależnić nieco nasze uprawy od niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Uprawy w szklarniach i tunelach foliowych

duże szklarnie tunele folioweKażdy doświadczony hodowca roślin zdaje sobie sprawę z tego, że nawet najlepiej doglądane uprawy mogą ulec zniszczeniu wskutek niekorzystnych warunków pogodowych. Z drugiej zaś strony w prosty sposób możemy przyspieszyć wzrost uprawianych przez nas roślin, a także zwiększyć i przyspieszyć plony. Warto rozważyć stworzenie w ogrodzie miejsca, w którym nasze uprawy będą się czuły jak w domu. Służą do tego duże szklarnie tunele foliowe oraz inspekty. Szklarnie i tunele to rozwiązanie do średniej wielkości i dużych ogrodów, chociaż obecnie dostępne są tunele o naprawdę niewielkich wymiarach. Inspekty natomiast to doskonały sposób na każdą przestrzeń, zmieszczą się dosłownie wszędzie. Warto jednak wybrać najbardziej słoneczne miejsce w ogrodzie tak, aby roślinom tych promieni słonecznych nie brakowało. Inspekt to nic innego jak drewniana rama bez dna, zamykana od góry oknem ustawionym po skosie tak, aby jak najwięcej promieni słonecznych wpadało do środka. Inspekt może być zimny lub ciepły. W tym drugim przed wysianiem roślin wykłada się na dno obornik koński, a po kilku dniach przykrywa go żyzną glebą. Procesy zachodzące w oborniku sprawiają, że inspekt jest podgrzewany. Budowa foliowego tunelu jest nieco bardziej skomplikowana, lecz w dalszym ciągu nie wymaga specjalnych zdolności. Gotowe tunele kupujemy w sklepach wraz z pełnym oprzyrządowaniem i instrukcją montażu, który sam w sobie przypomina rozkładanie namiotu. Na aluminiowy stelaż rozkłada się folię przytwierdzaną specjalnymi zaczepami. Taka konstrukcja jest łatwa do przenoszenia z miejsca na miejsce, co jest jej ogromną zaletą.

Budowa szklarni to najpoważniejsze przedsięwzięcie, jednak warunki w niej panujące pozwolą nam na zebranie plonów mniej więcej półtora miesiąca wcześniej, niż odbyłoby się to w przypadku upraw pod gołym niebem. We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach plony przez nas zebrane są bardziej pewne, ponieważ nie zniweczą ich ulewne deszcze czy wiosenne przymrozki.

 

Scroll to Top