Środki ochrony roślin w województwie kujawsko-pomorskim

Środki ochrony roślin są to substancje jednorodne lub ich mieszaniny a także organizmy, które oprócz ochrony roślin przed szkodliwym działaniem organizmów, bakterii, grzybów, mają za zadanie zadbać o ich wzrost, rozwój i prawidłowe funkcjonowanie. Rola ich nie jest więc ograniczona do jednej funkcji ale spełniają kilka a można nawet powiedzieć, że kilkanaście ważnych w życiu rośliny zadań.

Województwo kujawsko-pomorskie zakazuje środków ochrony roślin

środki ochrony roślin kujawsko-pomorskieW województwie kujawsko-porskim stosuje się środki ochrony roślin dość powszechnie i na większą skalę niż w innych województwach. Wiąże się to też z tym, że w sklepach dostępne są środki o nowoczesnym działaniu u właściwościach. Nowoczesne substancje działają selektywnie, czyli wybiórczo i w krótkim czasie środki ochrony roślin kujawsko-pomorskie nie wolno ich jednak nadużywać. Nowoczesne środki ochrony roślin też mają mieć dużo łagodniejszy wpływ na zdrowie ludzi i przede wszystkim mniej kumulować się w atmosferze, w przyszłości nie działając w dużej mierze tak szkodliwie jak dotychczas. Dostępność takich środków jest w województwie kujawsko-pomorskim jednak rolnicy zaopatrując się w nie, w dużej mierze zwracają uwagę na koszty, które wiadomo- jeśli jest coś nowego są dużo wyższe niż powszechnie używane pestycydy. Ważną cechą nowoczesnych pestycydów jest też to, że mogą być stosowane z innymi substancjami pozytywnie działającymi na roślinę- ich działanie nie wyklucza się ze stosowania innych nawozów czy nawet innych środków ochrony roślin. Zaletą ich jest też łatwe przechowywanie- nie mają wymagających warunków co do wilgotności czy temperatury. Działanie jest trwałe i bezpieczne co zostało potwierdzone wieloma doświadczeniami i badaniami testowymi. Nie wpływają szkodliwie na zdrowie ludzi i zwierząt gospodarskich- zjadających paszę i towarzyszących.

Jeśli środki ochrony roślin będą nadal stosowane na tak wysoką skalę, szkodniki, grzyby czy bakterie będą wzmacniać swoje działanie. Potrzeba będzie wynajdywania co jakiś czas innych substancji, żeby szkodniki nie uodparniały się do tego stopnia, aby otrzymać plon z roślin uprawnych. Zależy to w dużej mierze od naszego klimatu oraz gleb, które w województwie kujawsko-pomorskim nie należą do żyznych i jakościowo dobrych.

Scroll to Top