Dzięki postępowi technologii budowlanych, istnieje wiele metod skutecznego osuszania murów ceglanych, kamiennych, powierzchni betonowych. Rodzaj osuszania dobierany jest indywidualnie do powierzchni zawilgoconych murów. Skuteczność metody zależy w dużym stopniu od przyczyny powodującej wilgoć. Dlatego przed osuszeniem warto sprawdzić pierwotne źródło wilgoci.
Skuteczne suszenie murowanych powierzchni
Najpopularniejszą metodą osuszania wnętrz jest długotrwałe nagrzewnie pomieszczenia. Tu jednak efekty mogą być słabe, dlatego warto zastosować bardziej zaawansowane osuszanie absorpcyjne, mikrofalowe lub kondensacyjne. Te metody nie wymagają wielkich nakładów finansowych, a jedynie zastosowania odpowiednich urządzeń, działających na wilgoć. Przy dużych zalaniach pomieszczeń, np. po powodzi czy awarii kanalizacji, konieczne jest zaawansowane osuszanie posadzkowe. Wykonuje się je przy pomocy pomp ciśnieniowych. Po zalaniu, mury nadal mogą być zawilgocone, więc by usunąć grzyby i pleśnie, konieczne będzie ozonowanie. Osuszanie murów, można wykonać także metodami inwazyjnymi, do których należą iniekcje kapilarne: krystaliczne, bądź termiczne. Obie metody, w porównaniu z wyżej wymienionymi, odznaczają się bardzo dużą skutecznością. Iniekcje polegają na zmianie kierunku, w którym przemieszcza się wilgoć. Woda kieruje się nie w górę muru, lecz w dół, dzięki specjalnie zastosowanym urządzeniom.
Profesjonalny sprzęt do osuszania murów wymaga wprawnej obsługi. Firmy, zajmujące się fachową ochroną murów przed wilgocią, potrafią dobrać odpowiednią metodę i sprawnie przeprowadzić osuszanie. Ceny takich usług liczone są indywidualnie, po zapoznaniu się z zawilgoconą powierzchnią. Zależą od wybranej metody i rodzaju usuwanego zawilgocenia.