hale produkcyjne

Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa na halach przemysłowych

Na halach produkcyjnych tak jak i w innych miejscach dochodzi do nieszczęśliwszych wypadków. W dużej mierze wynikają to ze specyfiki miejsca, jednak zdarza się także że wypadki są wynikiem zaniechań i barku odpowiednich zabezpieczeń. Jak zatem podnieść poziom bezpieczeństwa na hali przemysłowej? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście.

Wypadki przy maszynach – jak temu zaradzić

BHPWedług informacji na portalu www.portalbhp.pl do największej liczy wypadków dochodzi w trakcie obsługi urządzeń przemysłowych. Wielkogabarytowe maszyny przemysłowe, podłączone pod wysokie napięcie stwarzają realne zagrożenie dla osób je obsługujących, dlatego konieczne jest zastosowanie tutaj odpowiednich środków bezpieczeństwa. Pierwszym z nich jest wyłącznik krańcowy, jest to stosunkowo proste rozwiązanie, które ma na celu wyłączenie maszyny, jeśli zacznie ona pracować w sposób niewłaściwy. Jego działanie polega na tym, że gdy zarejestruje, że któryś z elementów maszyny osiągnął niewłaściwe położenie-skrajne, powinien automatycznie odciąć zasilanie i tym samym wyłączyć maszynę. Jest to najbardziej sprawne z zabezpieczeń stosowanych przy maszynach. Innym równie popularnym, choć może nico mniej skutecznym są wyłączniki kompaktowe. Według strony http://www.kontratech.pl może on być stosowany w celach rozruchowych zarówno w przypadku pojedynczej maszyny jak i w przypadku całych zespołów. Jego minusem jest jednak fakt, że nie jest to czujnik automatyczny, a co za tym idzie konieczna jest ręczna jego obsługa. Sprawia to, że czas reakcji (wyłączenia maszyny) w takim wypadku jest dłuższy. W praktyce najlepiej jest stosować zarówno krańcówki jak i czujniki kompaktowe, jako dodatkowy wyłącznik, w przypadku gdyby automatyka zawiodła.

Zabezpieczenie miejsca pracy

BHPPoza kwestią związana z zastosowaniem odpowiednich zabezpieczeń przy maszynach w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, należy także i odpowiednio zabezpieczyć samo miejsce pracy. Podstawowym rozwiązaniem stosowanym na stanowiskach obsługi maszyn przemysłowych są wykładziny ryflowane. Na podstawie strony www.gumagoleniow.pl wiemy, że są to maty wykonane z gumy o dobrych parametrach elektroizolacyjnych. Dodatkowo zwykle posiadają one chropowatą powierzchnie dzięki czemu zapobiegają poślizgom. Maty tego rodzaju wykorzystuje się w bardzo wielu rodzajach przemysłu, więc sprawdzą się także w przypadku hali przemysłowej. Zazwyczaj jednak stanowisko pracy znajdujące się przy maszynie przemysłowej zabezpiecza się takim rozwiązaniem jak chodnik elektroizolacyjny. Jest to także mata gumowa, jednak z przeznaczeniem do stosowania jako dodatkowe zabezpieczenie mające na celu zwiększać bezpieczeństwo w trakcie obsługi urządzenia podłączonego do prądu.

Sprawność maszyn a bezpieczeństwo

bhpNa poziom bezpieczeństwa i to jak często dochodzi do wypadków przekłada się także i to w jakim stanie są maszyny. Ich regularna konserwacja i naprawa ograniczy liczbę awarii i tym samym wypadków. Dość powszechną praktyką są samodzielne próby naprawy maszyny przez pracowników, co najczęściej doprowadza właśnie do wypadków. Zgodnie z przepisami BHP i według portalu www.ciop.pl taka praktyka jest zabroniona i jeżeli dojdzie do takie zdarzenia winę ponosi pracownik. Co innego, jeżeli nie właściwe działanie maszyny zostało przez pracownika zgłoszone, a urządzenie nie zostało naprawione, wówczas za wypadki odpowiada już właściciel. Prawda jest, żę naprawa profesjonalnych maszyn to duży koszt, dlatego pracodawcy tak niechętnie się tego podejmują, jednak zagwarantowanie dobrego sprzętu wykorzystywanego na produkcji przekłada się w znacznym stopniu na bezpieczeństwo jak i na płynność pracy.

Odzież robocza – a bezpieczeństwo

odzież roboczaOstatnią kwestią związaną z podniesieniem bezpieczeństwa na hali przemysłowej jaką omówimy jest obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiedniej odzieży roboczej. Jej rodzaj jest uzależniony od specyfiki samego zakładu, nie mniej na podstawie strony Eurobhp.com powinny zostać dostarczone takie rozwiązania jak:

  • spodnie robocze,
  • bluzy robocze,
  • obuwie robocze,
  • rękawice ochronne.

Jest to podstawowe wyposażenie, jeśli chodzi o odzież roboczą dla pracowników hali. To jakiego rodzaju ma być np. obuwie robocze zależy jednak od charakteru pracy i tego na jakiego rodzaju czynniki szkodliwe pracownik jest narażony. Specyfika hali i warunków pracy należy mieć na uwadze wybierając sklep z obuwiem roboczym i inną odzieżą ochronną. Nie każdy sklep musi posiadać akurat odpowiadający naszym wymogom asortyment.

Podsumowując

Zastosowanie odpowiednich rozwiązać z zakresu bezpieczeństwa na hali przemysłowej pozwali ograniczyć liczbę wypadków, a co za tym idzie pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie zakładu. Większość z tak zwanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa to rozwiązania stosunkowo proste,a co za tym idzie i tanie, dlatego inwestycja w nie może z perspektywy czasu okazać się bardzo opłacalna.

1 thought on “Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa na halach przemysłowych”

  1. Większość wypadków jakie powstają jednak wynika z tego, że prawnicy nie przestrzegali zasad bezpieczeństwa, bo np. nie chciało im się ubrać kasku czy okularów. Dlatego ważne jest przypominanie o tym każdemu na każdym kroku!!

Leave a Comment