Kobiety zostały szczególnie obdarzone przez naturę, bo mogą wydać na świat nowe potomstwo i posiadają niesamowicie mocny instynkt macierzyński. Okres rozrodczy zaczyna się we wczesnej młodości, a kończy wraz z ostatnią miesiączką, która rozpoczyna etap menopauzy. To dość ciężki czas dla każdej kobiety, ale można łagodzić jej objawy, albo nawet całkowicie eliminować.
Które metody walki z menopauzą są najlepsze?
Kiedy boli nas głowa, to nie czekamy aż sama przestanie, tylko bierzemy tabletkę od bólu głowy. Tak samo wygląda sprawa z objawami menopauzy. Nie musimy biernie czekać aż same przejdą, bo niektóre zostaną na długi czas i trzeba będzie się nauczyć z nimi żyć. Sposób na menopauzę zależy od rodzaju objawów. Możemy z nią walczyć farmakologicznie, stosując terapię hormonalną, polegającą na systematycznym przyjmowaniu określonej dawki syntetycznych żeńskich hormonów, albo ratować się naturalnymi metodami, które głównie opierają się na zdrowym i aktywnym trybie życia. Najlepszy sposób powinien jak najmniej ingerować w nasz organizm i nie powodować skutków ubocznych. Zanim udamy się do lekarza, możemy spróbować pomóc sobie zmieniając swoje codzienne nawyki. Kobiety po czterdziestym piątym roku życia skarżą się na uderzenia gorąca, duszności, bezsenność, czy brak apetytu. Na te dolegliwości pomoże wyeliminowanie z diety ostrych potraw, mocnego alkoholu, kofeiny pod postacią kawy, czy przetworzonej żywności. Na bezsenność cierpi około czterdzieści procent kobiet w okresie menopauzy, ale mało która potrafi z nią skutecznie walczyć. Najlepszym sposobem jest zrobienie sobie krótkiego spaceru wieczorem żeby dotlenić nasze komórki, a przed położeniem się do łóżka wypić filiżankę melisy i dokładnie wywietrzyć sypialnię. To jak śpimy, w dużej mierze zależy od tego co robiliśmy w ciągu dnia, więc jeżeli będziemy każdego dnia choć przez pół godziny aktywnie ćwiczyć, to z pewnością sen będzie lepszy.
Menopauza jest naturalnym stanem fizjologicznym, który spotka każdą kobietę między czterdziestym piątym, a pięćdziesiątym piątym rokiem życia. Jej pojawienie się nie musi odznaczać rezygnacji z przyjemności i życia towarzyskiego, bo z jej objawami można skutecznie walczyć i cieszyć się dobrym samopoczuciem. Im wcześniej zaczniemy działać, tym mniej odczujemy jej negatywne skutki.