Sposób na alergie

 

Żyjemy w czasach dużego zanieczyszczenia powietrza, skażenia środowiska chemikaliami i stosujemy mnóstwo detergentów i środków drażniących. Jeżeli choć jedno z rodziców ma alergię, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że odziedziczy je dziecko. 

Czy można wyleczyć alergię?

leczenie alergiiSezon wiosenny jest szczególnie ciężkim czasem dla alergików, gdyż pylą wtedy drzewa i wiele roślin, które uczulają i wywołują reakcje alergiczne. Osoby chorujące na astmę, szczególnie odczuwają ten moment, bo często brakuje im tchu. Leczenie alergii jest długotrwałe i najczęściej nie można jej wyeliminować, a jedynie łagodzić i zmniejszać. Każdą kurację należy rozpocząć dopiero po konsultacji z alergologiem, który po przeprowadzonych badaniach i testach, wybierze najlepszy sposób leczenia. Alergie najczęściej pojawiają się z wiekiem, ale bywa też, że już parotygodniowe dzieci cierpią na zapalenie spojówek, czy atopowe zapalenie skóry, będące reakcją na drażniące czynniki. Czasem żyjemy przez wiele lat nie wiedząc, że mamy alergię, bo objawy nie są znaczące, ale z wiekiem mogą się nasilać i skutecznie nam utrudniać życie. Leczenie najczęściej odbywa się przez miejscowe podanie leku, na przykład donosowo, wziewnie, do worka spojówkowego, albo bezpośrednio na skórę. Ich działanie ma polepszyć życie i na początku terapii mają silnie skoncentrowane składy, a po jakimś czasie stosuje się coraz słabsze leki, w celu podtrzymania stanu braku reakcji alergicznej. W krytycznych przypadkach, leki podaje się dożylnie.

Życie z alergią bywa bardzo uciążliwe. Osoby z astmą nie mogą uprawiać sportu, a osoby uczulone na orzechy, muszą dokładnie czytać składy produktów spożywczych, gdyż w wielu znajdują się one w niewielkich ilościach. Nieleczona alergia może się zaostrzyć i prowadzić do powikłań.

 

Scroll to Top