Ręcznie wykonywana biżuteria historyczna, choć zwykle droższa i bardziej imponująca niż odlewana, była jednak o wiele trudniejsza do wykonania, a pojedyncze elementy wymagały dużego nakładu pracy i czasu. Szczególnie przeszkadzało to przy dużej ilości zamówień, gdyż wtedy opóźnienia były niemożliwe do uniknięcia, więc w końcu zdecydowałem się na rozwiązanie stosowane przez wielu kolegów rzemieślników, i postanowiłem zacząć odlewać biżuterię, oczywiście z pomocą odpowiednio wysokiej jakości narzędzi.
Formy do odlewu metali
Przede wszystkim, musiałem zaopatrzyć się w odpowiednie formy, przeznaczone do odlewania metali, które nie były dość popularne, gdyż w dalszym ciągu najczęściej stosowane były formy do tworzyw sztucznych. Jednak takie formy nie mogły być używane z metalem, gdyż odlewany materiał miał o wiele wyższą temperaturę, więc mógł potencjalnie uszkodzić formę podczas odlewów. Potrzebne mi więc były plastyczne formy na wtryskarkę, przeznaczone do pracy ze stopami metali, które nie dość że były wysokiej jakości, to jeszcze wielokrotnego użytku. Główną różnicą był przede wszystkim sam materiał owej formy. Była ona wykonana z masy plastycznej, która była bardzo łatwa do formowania, aczkolwiek musiała być utwardzona chemicznie specjalnymi preparatami. Na pierwszy rzut oka, utwardzony materiał przypominał nieco glinę, choć był o wiele bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Nie można było odlewać na niej plastiku, gdyż materiał miał wtedy tendencję do przylepiania się do formy, aczkolwiek do odlewu metali była idealna, doskonale znosząc wysokie temperatury i zachowując kształt nawet przy dużych obciążeniach. Przy zastosowaniu odpowiednio dobrej jakości wtryskarki, efekt był bardzo zadowalający.
Tego typu formy nie miały zwykle wzoru na obu częściach, przez co problem szwów w miejscach w których stykały się obie części formy tutaj się nie pojawiał. Najważniejsze jednak było to, że taka forma była bardzo prosta do zrobienia, szczególnie dla osób plastycznie uzdolnionych, i nie wymagała zbyt wielu narzędzi, by ją wykonać. Mimo wyglądu, forma taka mogła być używana wielokrotnie, w zależności od intensywności prac nawet do kilkunastu odlewów, zachowując ciągle szczegóły i wymiary pierwotnie wykonanego wzoru.