Silosy do przechowywania zboża

Rolnictwo to obecnie dość dochodowy interes. Dzięki właściwemu zarządzaniu gospodarstwem, uprawa roli może przynieść bardzo dobre korzyści majątkowe. Kluczem jest podejście do rolnictwa jak do interesu i liczenie bilansu zysku i strat. Czasami, jak to w interesie bywa, trzeba w coś zainwestować, aby później odnieść tego korzyści. Dobrze jest mieć przy tym możliwość magazynowania niektórych produktów.

Zaleta posiadania dużych silosów płaskodennych do zboża

duże silosy zbożowe płaskodenneCeny produktów rolnych wahają się w ciągu roku wiele razy. Gdy tylko na rynku pojawi się duże obłożenie produktów to natychmiast ceny spadają. Dla wielu rolników nie opłacalna jest wtedy sprzedaż. Niestety problemem, w tym przypadku jest magazynowanie zebranych upraw. Przykładem niech będzie zboże. Po zebraniu zboża z pól powinno ono być przechowywane w suchym, ale wentylowanym miejscu. Dawniej przechowywało się je w stodole lub magazynie, jednak pojawiał się wtedy problem gryzoni, które zjadały zapasy zboża i zanieczyszczały je. Obecnie stosuje się duże silosy zbożowe płaskodenne o pojemności setek ton zboża. Widać je na niektórych gospodarstwach w formie walcowatych silosów o różnej wielkości. Najczęściej jednak górują one nad budynkami i rzucają sią w oczy z daleka. Skonstruowane są one z blachy i metalu, ponieważ taka konstrukcja jest bardzo wytrzymała. Silosy to nie tylko sama konstrukcja, ale także wydajny system wentylacji, który daje odpowiedni obieg powietrza, przez co na ziarnach nie będzie się pojawiała pleśń i grzyby. Każdy silos powinien mieć także przystosowany system napełniania i opróżniania, realizowany poprzez pompy i kanały napełniające. W takim zbiorniku nie opróżnia się go poprzez dno, gdyż jest ono płaskie i leży na ziemi. Tutaj trzeba zastosować pompy transportujące ziarno do środka, a w razie potrzeby zasysające je ze środka na zewnątrz. Wiele zbiorników posiada także system monitorowania temperatury i wilgotności wewnątrz.

Jako, że rolnicy są bardzo wrażliwi na zmieniające się ceny ziaren, a spadek nawet o niewielką kwotę na tonie może w konsekwencji oznaczać stratę dużej liczby pieniędzy dla rolników posiadających duże gospodarstwa, dlatego zakup silosów wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Ich postawienie nie jest tanie, ale daje możliwość sprzedaży zboża wtedy, gdy ceny są najwyższe, co przyczynia się oczywiście do dużych zysków.