Redukcja drgań na maszynach przemysłowych

Duże kompleksy produkcyjne mają to do siebie, że odbywa się na nich praca wielu urządzeń w jednym czasie, które zazwyczaj są ze sobą połączone w pewnym procesie produkcyjnym. Taki zespół urządzeń potrafi wytworzyć bardzo duża amplitudę drgań, która może wpłynąć na pracę maszyn i ich stan techniczny.

Kompensacja drgań sposobem na ochronę mechaniczną maszyn

kompensatory drgańKażde z urządzeń, które znajduje się w zespole maszyn jest zasilane jakimś silnikiem elektrycznym lub innym rodzajem napędu. Do tego dochodzi jeszcze praca mechanizmów, które są napędzane silnikami. To wszystko wytwarza drgania, które jeśli będą zbyt wysokie mogą zniszczyć maszynę. Oczywiście każda maszyna osobno jest projektowana tak, aby jej drgania nie wpływały na jej pracę, jednak wzajemne połączenie tych maszyn już takim warunkiem nie jest obwarowane. Każda wibracja poprzez nieodpowiednie połączenie poszczególnych maszyn będzie się przenosiła na maszynę sąsiednią, jeśli nie zastosuje się jakichś środków zapobiegawczych. Takim środkiem są  kompensatory drgań czyli połączenia pomiędzy maszynami, w których te drgania ulegają rozproszeniu. Dobór odpowiedniego kompensatora, sprawi, że drgania z poszczególnych maszyn pozostaną tylko w obrębie tej maszyny. Żadne inne drgania pochodzące z zewnątrz nie będą wpływały na amplitudę drgań danego urządzenia. Projektanci, którzy zajmują się projektowaniem całych linii produkcyjnych doskonale o tym wiedzą.

Rodzaje kompensatorów są naprawdę różne, gdyż dobiera się je w zależności od konkretnej sytuacji połączeniowej pomiędzy konkretnymi maszynami. Najlepiej jeśli takim doborem kompensatorów zajmuje się wykształcony inżynier, który potrafi obliczyć drgania i na tej podstawie zaproponuje konkretne rozwiązanie danego problemu. Tylko w tan sposób rozwiązanie się sprawdzi.

Scroll to Top