Właściciele ogrodów, czy też sadów niejednokrotnie zastanawiają się, w jaki sposób pozbyć się odpadów organicznych w postaci obciętych gałęzi drzew i krzewów. Jak wiadomo, pielęgnacja ogrodu to nie tylko sadzenie i podlewanie, ale niejednokrotnie wycinanie zbyt rozległych gałęzi drzew lub formowanie krzewów. Takie prace generują niestety dość dużą ilość odpadów, które trzeba zutylizować.
Rębak elektryczny czy spalinowy?
Co zrobić z gałęziami i grubymi łodygami po przycince w naszym ogrodzie? Dość popularne jest ich palenie, jednak ze względu na szkodliwość ekologiczną, jak również potencjalny powód do sąsiedzkich konfliktów, sposób ten nie jest polecany. Część drobniejszych gałęzi możemy wykorzystać w kompostowniku, jednak zdecydowana większość będzie wymagała rozdrobnienia, w czym pomoże rozdrabniacz do drewna, czyli rębak. Te sprytne urządzenia zamienią nawet sporej średnicy gałęzie na drobne zrębki, które śmiało można wykorzystać jako ściółkę dla roślin, lub chociażby do wysypania ścieżki w ogrodzie. Urządzenia te możemy podzielić ze względu na rodzaj napędu, lub też na sposób rozdrabniania odpadów. Pierwszy podział wyodrębni nam rębak spalinowy i elektryczny. Rębak elektryczny pracuje zdecydowanie ciszej od spalinowego, co dla niektórych ma duże znaczenie. Jednak trzeba liczyć się z mniejszą mocą urządzenia i koniecznością podłączenia do źródła prądu, jak również z ograniczonym zasięgiem kabla. Rębak spalinowy natomiast jest bardziej profesjonalnym urządzeniem o większej mocy, dlatego lepiej poradzi sobie nawet z grubszymi gałęziami. Choć jest cięższy, przez co mniej mobilny, można ustawić go w dowolnym miejscu, bez konieczności dostępu do prądu. Wybierając konkretny model należy zwrócić uwagę na jego moc, która powinna odzwierciedlać nasze potrzeby, jak również na średnicę gałęzi, dla jakich przeznaczony jest dany model. Biorąc pod uwagę mechanizm tnący, do dyspozycji mamy obracające się noże (jedynie do cienkich gałęzi), napęd ślimakowy (najczęściej wybierany do standardowych ogrodów), oraz walec zębaty lub turbina z masywnymi nożami (stosowane w profesjonalnych sadach i bardzo wymagających ogrodach).
Przy wyborze rozdrabniacza do drewna zwróćmy też uwagę na wagę urządzenia, oraz na jakość materiałów, z jakich zostało wykonane. Pamiętajmy także o gwarancji producenta. Rodzaj wybranego modelu powinien odzwierciedlać nasze rzeczywiste zapotrzebowanie, oraz być dopasowany do wielkości ogrodu i ilości corocznych odpadów do utylizacji.