Profesjonalna hirudoterapia w Warszawie

 

Leczenie pijawkami określa się mianem hirudoterapii. Nazwa ta pochodzi od nazwy gatunku pijawek, które wykorzystuje się do przeprowadzenia zabiegu, a mianowicie pijawek hirudo medicinalis. Tę metodę leczenia różnorakich schorzeń chorobowych wykorzystywano już od najdawniejszych czasów. Co ciekawe na świecie żyje około sześćset pięćdziesiąt gatunków pijawek, a do celów medycznych wykorzystuje się tylko jeden ściśle określony gatunek hodowany w sterylnych hodowlach laboratoryjnych.

Jak wygląda zabieg hirudoterapii?

hirudoterapia warszawaW roku dwutysięcznym piątym oficjalną metodą leczenia stała się hirudoterapia – Warszawa jest miastem, w którym dziennie wykonuje się kilka tego typu zabiegów. Jak wygląda zabieg? Pijawki pochodzące ze sterylnych hodowli przykłada się w okolice miejsca leczenia. Wcześniej dezynfekuje się skórę pacjenta i sprawdza się czy nie ma niej uszkodzeń mechanicznych bądź blizn. Uszkodzenia oraz blizny są przeciwwskazaniem do umieszczenia pijawki. Pijawka wgryza się w skórę pacjenta. To ugryzienie jest całkowicie bezbolesne, gdyż wydziela do naszego organizmu substancję znieczulającą. Wpuszcza również szereg innych substancji mających działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybiotyczne. Udowodniono, że w gruczołach ślinowych pijawek znajdują się substancje mające działanie antynowotworowe. Ponadto substancje uwalniane przez pijawkę rozrzedzają krew oraz zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi. Hirudozwiązki wpływają korzystnie na działanie układu krwionośnego oraz limfatycznego. Pobudzają układ immunologiczny do działania dzięki czemu wzmacniają naszą odporność. Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzania zabiegu jest anemia oraz choroby przebiegające z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Cały zabieg trwa zwykle około sześćdziesięciu minut. Po jego wykonaniu należy zastosować opatrunek w miejscu przystawienia pijawki. Powstała rana może krwawić i niezbędne jest utrzymanie opatrunku przed jeden lub dwa dni po przeprowadzeniu zabiegu. Warto również wykonać kontrolną morfologię krwi.

Bezbolesne ugryzienie i szereg korzyści wynikających z zabiegów hirudoterapii sprawiają, że zabieg ten zyskuje coraz większą popularność. Co prawda należy do zabiegów inwazyjnych gdyż narusza ciągłość tkanek skórnych, ale niewątpliwie wpływa na poprawę funkcjonowania naszego organizmu i szybki powrót do zdrowia w wielu jednostkach chorobowych.

 

Scroll to Top