Powtarzająca się kolka

Pojawienie się dziecka jest na pewno przełomowym momentem w życiu każdego człowieka. Nie da się w  stu procentach na tą chwilę przygotować, bo zawsze mogą się zdarzyć okoliczności nieprzewidziane. Dzieci tak samo jak dorośli mają odmienne charaktery, sposoby radzenia sobie z problemami czy reagowania na zagrożenia. 

Jak zaradzić kolce niemowlęcej?

przewlekła kolka niemowlakaNoworodki i niemowlęta są całkowicie zależne od swoich rodziców, dlatego też ciąży na nich duża odpowiedzialność. Maluchy w tym wieku nie potrafią jeszcze mówić i komunikować swoich potrzeb w czytelny sposób, dlatego też rodzice muszą wnikliwie obserwować malucha i odczytywać jego zachowania oraz potrzeby. Przeważnie jednym z najczęściej występujących problemów w wieku kilkumiesięcznych maluchów jest przewlekła kolka niemowlaka, która dotyka nawet siedemdziesiąt procent dzieci. Jest to dolegliwość, która jest stricte związane z układem pokarmowym. Na tym etapie życia nie jest on jeszcze w pełni rozwinięty, zatem nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi problemami. Kolka przeważnie wynika z nagrodzenia się pęcherzyków powietrza w układzie pokarmowym, co powoduje uciążliwe skurcze i bóle w podbrzuszu. Maluch nie jest w stanie nam w powiedzieć gdzie go boli, ale może to pokazać. Przeważnie niemowlęta podkurczają nóżki, ponieważ przynosi im to niewielką ulgę. Dlatego takie zachowanie oraz intensywny płacz, mogą być sygnałami świadczącymi o kolce. W takiej sytuacji nie warto zwlekać, ponieważ maluch sam sobie nie poradzi z bólem. Najlepszym sposobem jest wykonanie delikatnego masażu brzuszka, który sprawi, że spięte mięśnie zaczną się rozluźniać, a nagromadzone w brzuszku i jelitach powietrze wydostanie się na zewnątrz w naturalny sposób. Należy delikatnie masować brzuszek okrężnymi ruchami, od góry do dołu przez kilka minut.

W większości przypadków taki masaż pomaga w zwalczaniu kolki, ale bywają sytuacje, że ból jest na tyle silny, że koniecznie jest sięgnięcie po środki farmakologiczne. W aptekach można kupić  ziołowe preparaty na kolki, które można podawać maluchom już od czwartego tygodnia życia. Pomimo powszechności kolki, nie ma reguły na to, któremu dziecku będzie doskwierać kolka, a któremu nie, dlatego też rodzice muszą uważnie obserwować swoje dziecko i szybko reagować.

Scroll to Top