Półprzewodnikowe dyski do systemów monitorowania

Nośniki danych do rejestratorów systemów monitorowania wizyjnego były jednymi z najbardziej niezbędnych elementów, gdyż od ich jakości zależało działanie całego systemu, nieważne jak dobrego. Powolne dyski, bowiem, mogły znacznie spowolnić działanie samego systemu, powodując znaczne utrudnienia pracy operatorów, jak również spadek jakości nagrywanego obrazu z kamer.

Najnowocześniejsze dyski do rejestratorów

dyski do monitoringuZwykłe nośniki optyczne nie różniły się wizualnie od odpowiedników przeznaczonych do pracy w komputerach stacjonarnych, choć znacznie odróżniały się od nich metodą pracy, gdyż zaprojektowane były one do ciągłego działania, bezustannie wymieniając dane zbierane z urządzeń monitorowania. Jednak zamiast tradycyjnych nośników, coraz więcej operatorów i właścicieli systemów monitorowania wybierało półprzewodnikowe dyski do monitoringu, które nie tylko posiadały znacznie wyższą pojemność niż nawet najlepsze urządzenia optyczne, ale również zapewniały nieporównywalnie większe bezpieczeństwo danych. Nośniki SSD przeznaczone do systemów monitorowania były przystosowane do ciągłej pracy, podobnie jak ich bardziej rozpowszechnione odpowiedniki, aczkolwiek mogły służyć jako urządzenia przenośne, z racji o wiele bardziej zaawansowanych technologii, użytych do ich konstrukcji. Nie posiadały one głowic laserowych które mogłyby uszkodzić matrycę, więc nie wymagały dodatkowego zabezpieczenia podczas przenoszenia urządzenia poza jednostką centralną. Były również o wiele bardziej odporne na szkodliwe efekty nagłej utraty zasilania czy skoków napięcia. Wielu właścicieli systemów monitorowania preferowało owe dyski również za ich niewielkie rozmiary, dzięki czemu możliwe było rozszerzenie pamięci monitoringu do ogromnych pojemności, niemożliwych do osiągnięcia za pomocą dysków optycznych.

Niewielkie gabaryty nośników umożliwiały również zastosowanie ich w rejestratorach o małej przestrzeni wewnętrznej, co tym bardziej ułatwiało dopasowanie infrastruktury monitoringu do własnych potrzeb, i pozwalało na użycie mniejszej ilości rejestratorów. Półprzewodnikowe dyski do systemów monitorowania były szeroko polecane również ze względu na ich kulturę pracy, gdyż działały one znacznie ciszej niż jakiekolwiek inne urządzenia do magazynowania danych.