Pływające panele słoneczne

Tam, gdzie teren jest ograniczony, fotowoltaika może być rozmieszczona jako pływająca instalacja solarna. W maju 2008 r. winiarnia Far Niente w Oakville (w Kalifornii) była pionierem pierwszego na świecie systemu „floatovoltaic”, instalując 994 fotowoltaiczne panele słoneczne na 130 pontonach i unosząc je na stawie nawadniającym winiarni.

Fotowoltaiczne panele słoneczne

baterie słonecznePływający system generuje około 477 kW mocy szczytowej, a w połączeniu z tablicą ogniw zlokalizowanych w sąsiedztwie stawu jest w stanie w pełni zrównoważyć zużycie energii elektrycznej przez winnicę. Podstawową zaletą pływającego systemu jest to, że pozwala on uniknąć konieczności poświęcenia cennego terenu, który może zostać wykorzystany w innym celu. W przypadku winiarni Far Niente, system pływający pozwolił zaoszczędzić trzy czwarte akra, które byłyby wymagane dla systemu lądowego. Ten obszar ziemi może być zamiast tego wykorzystany do celów rolniczych. Inną korzyścią pływającego systemu solarnego jest to, że panele (baterie słoneczne) są utrzymywane w niższej temperaturze niż na lądzie, co prowadzi do wyższej wydajności konwersji energii słonecznej. Pływające panele zmniejszają również ilość wody traconej przez parowanie i hamują wzrost glonów. Panele słoneczne na statkach kosmicznych są zazwyczaj jedynym źródłem energii do zasilania czujników, aktywnego ogrzewania i chłodzenia oraz komunikacji. Bateria przechowuje tę energię do wykorzystania, gdy panele słoneczne są w cieniu.

W niektórych przypadkach energia ta jest również wykorzystywana do napędu elektrycznego statku kosmicznego. Statki kosmiczne były jednym z najwcześniejszych zastosowań fotowoltaiki, począwszy od krzemowych ogniw słonecznych zastosowanych w satelicie Vanguard 1, wystrzelonym przez USA w 1958 roku.

Scroll to Top