Odpowiednie nawożenie gleby

Obecnie na rynku sprzedażowym ogrodniczym mamy wiele różnego rodzaju nawozów do gleb. Mimo to zanim zakupimy jakikolwiek nawóz i sypniemy go w ilości wydającej nam się odpowiednią powinniśmy zaopatrzyć się w miernik chemiczny albo elektryczny, aby potwierdzić problem słabego wzrostu roślin oraz niezbyt obfitych plonów. Może dotyczyć to niskiej zawartości wapnia w glebie, przez co ma odczyn kwaśny. Należy ją wtedy wesprzeć nawozem wapniowym.

Dobrze dobrana ilość nawozu wapiennego

nawozy wapniowe granulowaneGdy nasz plon wydaje się rosnąć marnie, a rośliny same w sobie są niewielkie to może oznaczać to wyjałowienie gleby albo jej kwaśne pH. Dlatego powinniśmy z pomocą miernika chemicznego albo elektrycznego sprawdzić jakich minerałów brakuje naszej glebie. Jeśli jest to duży brak wapnia powinniśmy przygotować odpowiedni nawóz. Warto też wspomnieć, iż na rynku jest wiele opcji, które powinniśmy przede wszystkim dostosować do naszej gleby i tego czy jest to uprawa profesjonalna, czy przydomowa. Obecnie w sklepach ogrodniczych otrzymamy różnego rodzaju nawozy wapniowe granulowane, tlenkowe, a także węglanowe. Kiedy dobierzemy odpowiedni dla typu gleby lekkiej albo ciężkiej nawóz powinniśmy zapoznać się ponownie z parametrami naszych odczynów. To od nich zależy jak dużo powinniśmy nawieźć ziemię. Nie róbmy tego nigdy w przybliżonych ilościach. Lepiej mieć to dokładnie obliczone, aby odczyn gleby był obojętny albo lekko alkaliczny. Ważne jest też to, iż w przypadku nawozów tlenkowych są one bardzo sypkie, dlatego zawsze nawoźmy w dzień bezwietrzny. Róbmy to również dopiero po zakończeniu okresu wegetacji. Dlaczego tak należy postępować? Ponieważ w większości wypadków będziemy musieli wymieszać nasz nawóz z glebą. Gdyby były tam dopiero co rosnące rośliny uległyby zniszczeniu. Innych nawozów używajmy dopiero po kilku tygodniach.

Aby dobrze zadbać o swoją uprawę bez względu na to czy jest ona profesjonalna, czy przydomowa musimy ją odpowiednio nawozić w okresie późnego lata i początku jesieni. Najważniejsze jest to, aby utrzymać odczyn gleby obojętny albo lekko alkaliczny. Dzięki temu wszystkie funkcje fizjologiczne naszych roślin będą odpowiednio funkcjonować. Nie zapominajmy też, iż nawozów nigdy się nie łączy ze sobą i między nimi należy robić przerwę.

Scroll to Top