Numeryczna metoda toczenia metali

W wysokorozwiniętym przemyśle przetwórstwa metali do zaawansowanej obróbki skrawaniem wykorzystuje się tokarki cnc. Stały rozwój technologiczny w dziedzinie urządzeń sterowanych numerycznie pozwala na wygodną realizację nawet bardzo skomplikowanych projektów. Są to urządzenia gwarantujące bardzo wysoką wydajność, dlatego stosuje się je przeważnie w przypadku obróbki seryjnej.

Toczenie metali w automatycznych centrach obróbczych

tokarka cncObrabiarka sterowana numerycznie przetwarza dyskretne wartości wejściowe w postaci binarnej i impulsowej na odpowiednie ruchy robocze narzędzia zamontowanego na kompatybilnym z maszyną uchwycie. Tworzenie programów obróbki części jest proste i wymaga tylko krótkiego przeszkolenia pracowników. Narzędziem obróbczym najczęściej wykorzystywanym przy skrawaniu metali są specjalne noże tokarskie, wiertła lub narzędzia do gwintowania wewnętrznego i zewnętrznego. Automatyczna tokarka cnc przeznaczona jest do obróbki skrawaniem przedmiotów o powierzchni brył obrotowych, takich jak wałki, stożki lub kule. Toczenie wykonuje się poprzez zamocowanie detalu w uchwycie bądź w kłach, wprowadzenie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy. Podczas przyłożenia do detalu narzędzia obróbczego następuje skrawanie warstwy metalu i wytwarzanie wiórów, które mogą być ponownie przetopione w hucie i wykorzystane do produkcji nowych elementów. Dzięki temu obróbka skrawaniem przeprowadzana na numerycznej tokarce cnc nie powoduje strat materiału.

Podsumowując, sterowane numerycznie tokarki cnc są ważnym urządzeniem mechanicznym wykorzystywanym w zakładach przemysłowych, warsztatach i centrach obróbczych, które realizują usługę skrawania metali. Ze względu na swoją budowę i wprowadzaną automatyzację procesu obróbki, tokarki cnc wykorzystywane są przy produkcji seryjnej.

Scroll to Top