Chorób przebiegających z obniżoną saturacją jest naprawdę dużo. To nie tylko astma, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz mukowiscydoza. Okazuje się, że obniżony poziom tlenu we krwi mają również osoby, które cierpią na choroby układu krążenia. W takiej sytuacji warto jest wiedzieć, jak postępować, aby poprawić ten parametr. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze zdobyczy technologii medycznej, czyli z komory hiperbarycznej.
Wskazania do korzystania z komory hiperbarycznej
Za pomocą takiej komory podawany jest do naszego organizmu tlen pod zwiększonym ciśnieniem. Zazwyczaj ciśnienie to wynosi około trzech atmosfer, lecz musimy pamiętać, że dokładne parametry przeprowadzenia zabiegu ustala lekarz prowadzący. To również on decyduje o czasie trwania pojedynczego zabiegu, a także o ilości zabiegów niezbędnych do uzyskania stałego efektu. Istotne jest również to, że pierwsze efekty zauważymy już po jednym zabiegu, jednak ten nie wystarczy, aby uzyskać trały efekt. Ważny jest również sprzęt, na którym przeprowadzany jest zabieg, dlatego też polecana jest innowacyjna komora hiperbaryczna – Warszawa jest miastem, w którym od wielu lat funkcjonuje firma oferująca przeprowadzenie zabiegów w nowoczesnych komorach hiperbarycznych. Sam zabieg przeprowadzany jest przez lekarza, który doskonale zna się na swojej pracy i wie, jakie parametry dobrać, aby zabieg przyniósł najlepsze rezultaty. Warto wiedzieć, że komory hiperbaryczne nie muszą być wykorzystywane jedynie u osób borykających się z chorobami płuc, czy układu krążenia. Okazuje się, że dobre efekty uzyskuje się również w przypadku trudno gojących się ran, czy też uporczywych bóli migrenowych, które oporne są na leczenie. Co ciekawe, naukowcy potwierdzają również bardzo dobre rezultaty u osób z chorobami neurologicznymi, w tym z lekooporną padaczką, chorobą Alzheimera, czy Parkinsona.
Jeśli chodzi o zabiegi to wykonuje się około dwóch do trzech w miesiącu. Stałe efekty uzyskuje się mniej więcej po wykonaniu serii siedmiu do dziesięciu zabiegów. Warto wiedzieć, że coraz częściej oferowane są w ramach budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, co oznacza, że są one całkowicie lub częściowo refundowane dla osób z określonymi wskazaniami. Jeśli jednak nie spełniamy wymogów refundacyjnych to nie musimy się martwić, ponieważ cena za zabieg nie jest tak wysoka, jak mogłoby się nam wydawać.