Natryskowe pokrycia izolacyjne

Wybór odpowiedniego materiału, do ocieplenia domu nie jest prostą sprawą, zwłaszcza w przypadku starszych budynków, których konstrukcja może ulec uszkodzeniu, jeśli zbytnio ją obciążymy izolacją termiczną. W takim wypadku warto rozważyć zastosowanie izolacji natryskowej za pomocą pianki PUR, czyli pianki ze sztucznego tworzywa poliuretanu.

Wyjątkowe właściwości poliuretanu

sprawdzone pokrycia poliuretanowePoliuretan to tworzywo sztuczne podobne z wyglądu do gumy. Jest to substancja o uniwersalnym zastosowaniu, ze względu na swoje właściwości – poliuretan jest materiałem twardym o wysokiej elastyczności. Ponadto cechuje się on odpornością na działanie wielu substancji chemicznych, oraz na uszkodzenia mechaniczne. Popularne i sprawdzone pokrycia poliuretanowe występują w postaci lekkiej pianki, która nie obciąża dodatkowo konstrukcji budynku, w którym wykonywana jest izolacja. Z tego względu pianka poliuretanowa znajduje zastosowanie na poddaszach użytkowych, płaskich dachach i stropodachach oraz w ocieplaniu fundamentów. Wyróżnia się dwa główne rodzaje pianki poliuretanowej. Pierwszy rodzaj to pianki otwarto komórkowe, które mają strukturę podobną do gąbki. Dzięki swojej budowie, pianki otwarto komórkowe przepuszczają parę wodną, która swobodnie przez nie przenika, nie skraplając się na powierzchni, ani nie zatrzymując się w środku. Pozwala to na zrezygnowanie z membrany lub folii wentylacyjnej, której montaż zwiększa koszty oraz wydłuża czas wykonania pokrycia. Drugi rodzaj, to pianki zamknięto komórkowe, które nie przepuszczają, ani nie wchłaniają wilgoci z otoczenia. Z tego względu stosuje się je raczej na zewnątrz, do zabezpieczenia przeciekającego płaskiego dachu, lub do wykonania termoizolacji fundamentu. Pianka poliuretanowa jest wrażliwa na działanie promieniowania ultrafioletowego, dlatego należy ją zabezpieczyć przed światłem słonecznym. Izolacje wewnętrzne zabezpiecza się płytami kartonowo gipsowymi, a zewnętrzne zazwyczaj farbą akrylową, silikonową lub bitumiczną.

Stosowanie pianki poliuretanowej jest całkowicie bezpieczne. Poliuretan jest substancją obojętną dla organizmu człowieka, więc nie musimy się obawiać przypadkowego kontaktu z naszą skórą. Pianka poliuretanowa ma tę samą klasę niepalności, co powszechnie stosowany w izolacji styropian. Dodatkowo jest zabezpieczona niepalną płytą gipsową.