Rozwijająca się technologia sprawiła, że do dyspozycji mamy conajmniej kilka rodzajów ogrzewania. Każdy z systemów grzewczych charakteryzuje się trochę innymi właściwościami, więc nie każdy sprawdzi się wszędzie. Dlatego przez montażem ogrzewania w budynku, należy zastanowić się jaki rodzaj będzie najlepszy akurat do tego typu budowli. Odpowiedni dobór systemu grzewczego do specyfikacji budynku pozwala na oszczędności na poziomie trzydziestu procent, co w skali roku daje całkiem sporą kwotę.
Ogrzewanie budynków przemysłowych
Ogrzewanie budynków o charakterze przemysłowym pochłania dość sporo energii, ponieważ budynki tego typu nie posiadają zbyt wielu przegród pionowych oraz poziomych i nie są szczelne, przez co pojawiają się bardzo duże straty ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie takiego ogrzewania, które będzie bardzo efektywne oraz względnie tanie. Do ogrzewania tego typu budynków najlepsze są promienniki przemysłowe. Promienniki bardzo szybko ogrzewają pomieszczenie do określonej przez nas temperatury, przy czym są bardzo oszczędne. Pozwalają na oszczędności w granicach trzydziestu procent. Przewagą promienników nad ogrzewaniem konwekcyjnym jest to, że ogrzewają one powietrze w pomieszczeniu w równomierny sposób, a nie mieszają ciepłego powietrza z zimnym. Kolejnym aspektem przemawiającym za promiennikami w tego typu budownictwie jest sposób ich montażu. Promienniki montuje się tuż pod stropem na bardzo wytrzymałych łańcuchach lub bezpośrednio do stropu , dzięki temu nie zajmują one powierzchni użytkowej oraz nie są narażone na zniszczenie, ponieważ dostęp do nich jest bardzo trudny. Sam montaż jest bardzo prosty, nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani kwalifikacji.
Dużym plusem tego typu ogrzewania poza tym, że jest oszczędne jest to, że jest ono w pełni ekologiczne, co uprawnia nas do wystąpienia o dofinansowanie unijne, które pokrywa ponad połowę kosztów montażu całej sieci grzewczej. Z racji tego, że jest to ekologiczny system grzewczy, to nie musimy nikogo informować o jego montażu, ponieważ nie potrzebujemy w tym celu żadnego pozwolenia. Poszczególne elementy całej sieci działają niezależnie od siebie, dzięki temu nie musimy wyłączać całego ogrzewania w przypadku awarii jednego elementu.