Drewniana posadzka jest marzeniem wielu. Bez końca możemy wymieniać listę jej zalet, jednak do najważniejszych z pewnością możemy zaliczyć aspekty wizualne. Podłoga drewniana nadaje niezwykłego charakteru oraz ciepła pomieszczeniom. Jednak, aby nasze oczy długo mogły się nią cieszyć niezwykle istotny jest jej montaż. A jednym z podstawowych produktów odpowiadających za prawidłowe położenie parkietu jest oczywiście klej.
Mapei – wybór idealnego kleju do parkietu
Skoro już wiemy, że klej jest elementem niezbędnym do prawidłowego montażu drewnianej posadzki warto się zastanowić dlaczego jest on, aż tak istotny oraz który spośród dostępnych na rynku będzie najlepszy. Wśród dostępnych możliwości wymienić możemy kleje poliuretanowe, poliuretanowo-epoksydowe, poliuretanowe z silanem bądź polimerem, rozpuszczalnikowe oraz dypresyjne. Najpopularniejszy rodzaj stanowią oczywiście kleje poliuretanowe. Ich największą zaletą jest zapewnienie ogromnej wytrzymałości, a także trwałości wiązania. Tego typu kleje posiadają kolejny podział na kleje jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, bądź pomieszczenie w którym kładziemy posadzkę charakteryzuje się sporą wilgotnością, doskonałym wyborem będą kleje jednoskładnikowe. Jest on klejem elastycznym, co przy ciągłej pracy drewna, pęcznieniu i zmianie konstrukcji jest znaczące. Dla wielu zaletą jest także czas schnięcia, który pozwala na nanoszenie poprawek przez długi czas. Z kolei klej dwuskładnikowy będzie idealny w każdej innej sytuacji, bez względu na rodzaj drewna. Z pewnością osoby, które poszukują klejów do parkietu przeraziła liczba producentów. Na szczególną uwagę zasługuje mapei klej do parkietu do montażu posadzek drewnianych. W ofercie sklepu odnajdziemy kleje zarówno jednoskładnikowe jak i dwuskładnikowe. Ponadto producent podaje listę posadzek oraz rodzajów drewna w przypadku, których dany klej sprawdzi się najlepiej.
Przy wyborze kleju do parkietu niezwykle istotne są informacje podane przez producenta. Mapei podaje między innymi parametry takie jak czas zachowania właściwości roboczych, dopuszczalna temperatura zastosowania, czas schnięcia otwartego, korygowalność, początek wiązania, koniec wiązania, szlifowanie. Ponadto podaje również listę parkietów, w przypadku których dany klej może zostać zastosowany.