Mata przed wejściem do domu

Na progu każdego Polskiego domu zawsze stoi pewien element, który już wtopił się w naszą tradycję. Są to maty do wycierania stóp, które zlokalizowane są z reguły przed samym wejściem, a mają na celu umożliwienie wytarcia butów przed wejściem do domu.

Mata wejściowa przed domem

maty wejścioweJak się okazuje mata to nie tylko element, który służy praktycznemu wykorzystaniu jako wycieraczka do obuwia, ale także dość ciekawy element dekoracyjny. Zazwyczaj maty wejściowe wykonane są z gumy, lub mocnego materiału, zbudowanego w taki sposób, aby umożliwić skuteczne wytarcie nóg przed wejściem do domu. Muszą być do tego dość trwałe, gdyż w przeciwnym razie bardzo szybko by się ścierały. Jako element dekoracyjny służą nietypowe maty wykonane, nie z gumy, ale z ciekawie wykończonego materiału, który zawiera w sobie pewne zdobnictwo. Może to być pewnego rodzaju wzorek albo jakiś ciekawy napis. Najczęściej wybiera się napisy w stylu „witaj w domu” lub tym podobne. Mogą one być także dłuższe i zawierać jakąś znaną sentencję lub nasze przemyślenia. Dzięki temu możemy pochwalić się przed gośćmi już od samego progu naszym dobrym gustem i smakiem. Wycieraczki przed domem występują niemal wszędzie i niewiele jest domów, które by z nich nie korzystały. Nic dziwnego, gdyż zapewniają one także porządek wewnątrz budynku. Brud zostawia się na macie, a nie wchodzi z nim i dalej roznosi po domu. Oszczędza to mnóstwo czasów na porządkach domowych, które trzeba potem przeprowadzać.

Maty po pewnym czasie się oczywiście zużywają poprzez nie tylko wycieranie, ale także poprzez zabrudzenie, którego ciężko jest tak naprawdę usunąć. Lepiej jest je wtedy wymienić na nowe, tym bardziej, że nie kosztują przesadnie dużych pieniędzy i są dostępne dość powszechne w wielu punktach handlowych.

Scroll to Top