Lotniskowe wypożyczalnie samochodów rezygnują z pobierania kaucji

Jeszcze do niedawna bardzo częstym zjawiskiem było pobieranie kaucji za wynajęcie samochodu. Takim zasadom podlegało najczęściej wynajmowanie samochodów na lotniskach i dotyczyło się pasażerów przylatujących do Polski. Pobieranie kaucji nadal praktykuje się w wielu europejskich krajach, ale na polskich lotniskach od tej zasady już się odchodzi. Coraz więcej lotniskowych wypożyczalni zrezygnowało z pobierania kaucji, ale ma to bezpośrednie przełożenie na cenę za wynajem samochodów.

Wypożyczalnie samochodowe w Pyrzowicach już bez kaucji

wypożyczalnia samochodów - Lotnisko PyrzowicePrzykładem tego, że z kaucji można zrezygnować całkowicie jest katowickie Lotnisko Pyrzowice, gdzie już od kilku miesięcy żadna wypożyczalnia nie pobiera takiego zabezpieczenia od wynajmujących ich pojazdy. W praktyce wszystkie wypożyczalnie w całym kraju mogłyby zrezygnować z kaucji, tylko wiąże się to z koniecznością zapłacenia wyższych stawek ubezpieczeniowych za posiadaną flotę pojazdów. Bo przed czym de facto kaucja chroniła wypożyczalnie? Jedynie przed tym, żeby klienci nie zniszczyli pojazdu w środku. Wszystko co na zewnątrz objęte jest ubezpieczeniami, jakie musi wykupić każda wypożyczalnia samochodów – Lotnisko Pyrzowice jest chyba jedynym w kraju, gdzie z pobierania kaucji zrezygnowały wszystkie wypożyczalnie. Udało się to dlatego, że wszystkie podeszły do tego tematu solidarnie. Podniesiono nieznacznie i tak bardzo niskie ceny za wynajem i dzięki temu udało się dokupić do ubezpieczeń pakiety ochronne dla wnętrz samochodów. I w ten sposób pobieranie kaucji stało się zbędne, co nie zmienia faktu, że wypożyczający według umowy i tak ponosi odpowiedzialność za celowe zniszczenia. To są jednak sytuacje, które zdarzają się niezwykle rzadko. A dla każdego przylatującego na lotnisko w Pyrzowicach fakt braku kaucji ma ogromne znaczenia. Nie trzeba bowiem zamrażać na lotnisku swoich pieniędzy.

Kaucje płacone za wynajem samochodu są oczywiście zwrotne, więc ich zapłacenie nie wiąże się z utratą pieniędzy, a jedynie ich zamrożeniem na czas wynajęcia samochodu. Na szczęście lotnisko w Katowicach doskonale sobie z tą kwestią poradziło. W cenie wynajmu jest już zawarte ubezpieczenie auta pod kątem ewentualnych uszkodzeń w jego wnętrzu. A wypożyczalnie notują stałe wzrosty sprzedaży swoich usług.

Scroll to Top