Popularne ostatnio poradniki królują na półkach polskich księgarni. Dzisiaj każdy, kto ma znane nazwisko, może udzielać porad. Aktorki piszą o tym, co jeść i jakie ćwiczenia uprawiać, żeby pięknie wyglądać, a prezenterzy radzą jak stać się szczęśliwym człowiekiem.
Poglądy w książkach historycznych
Książki od wieków kojarzyły się z mądrością. Mądrością przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Początkowo zresztą były one trudno dostępne, więc na ich posiadanie mogli zdobyć się tylko zamożni ludzi. Były synonimem bogactwa. Dzisiaj książki straciły już swój status. Właściwie każdy może napisać i wydać poradnik, reportaż albo książkę historyczną. Dlatego do tego, co czytamy powinniśmy podchodzić z dużą rezerwą. Książki zaczęto wykorzystywać tak samo, jak media, na przykład, telewizję oraz radio. Stały się one nośnikiem propagandy. Nierzadko zdarza się, że nawet książki historyczne są przesiąknięte poglądami politycznymi autora. Teoretycznie nie można stwierdzić, że są to książki prawicowe albo książki lewicowe. Jednak zagłębiając się w ich treść, możemy doskonale zorientować się w tym, z kim mamy do czynienia. Dlatego warto czytać książki różnych autorów na ten sam temat. Zyskujemy w ten sposób ogląd sprawy z różnych stron oraz spojrzeć na nią przez pryzmat różnych podejść światopoglądowych. Zachowamy w ten sposób równowagę. Przede wszystkim nie wyłączajmy myślenia. Zawsze miejmy swoje zdanie. Warto zachować głos rozsądku, który pomoże ocenić, co jest prawdą, a co można włożyć między bajki.
Dobierajmy nasze lektury rozważnie. Bierzmy również poprawkę na to, co w nich przeczytamy. Niestety, nawet jeżeli autor opisuje fakty, robi to często przez pryzmat swoich poglądów. Zachowajmy równowagę, zdrowy rozsądek i swoje własne zdanie.