Kaszki mleczne i bezmleczne w diecie dziecka

 

Rozszerzanie diety to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Na rynku jest wiele produktów, które ułatwiają pierwsze kroki we wprowadzania stałych pokarmów. Warto je poznać, żeby zdecydować, które z nich będą najlepsze dla naszego malucha.

Kaszka mleczna i bezmleczna – czym się różnią

kaszki bezmleczneDo 6 miesiąca życia niemowlęciu w zupełności wystarcza pokarm matki. Jednak po skończeniu przez dziecko pół roku konieczne jest stopniowe rozszerzanie diety o owoce, warzywa, mięso oraz kaszki zbożowe. Jeśli dziecko nie jest karmione piersią, tylko mlekiem modyfikowanym, pierwsze kaszki zaleca się wprowadzać nawet wcześniej, bo już około czwartego miesiąca. Na rynku znajdziemy zarówno kaszki mleczne jak i kaszki bezmleczne. Te pierwsze maja w swoim składzie mleko modyfikowane, ich wybór jest bardzo duży, a przygotowanie proste, bo wystarczy je tylko zmieszać z wodą. Kaszki bezmleczne można teoretycznie przygotować na wodzie, jednak nie jest to zalecane, ponieważ taki posiłek jest mniej wartościowy dla niemowlaka. Dlatego też zaleca się najpierw przygotować mleko, z którym mieszamy taką kaszkę. Wersja bezmleczna jest polecana szczególnie dla dzieci, które maja alergię na białka mleka krowiego albo nietolerancję laktozy. Wtedy zamiast mleka modyfikowanego używamy po prostu preparatu mlekozastępczego przepisanego przez lekarza lub mleka dla alergików. Kaszki bezmleczne są również dobrym rozwiązaniem dla mam, które nie chcą w ogóle wprowadzać do diety malucha mleka modyfikowanego – można je bowiem mieszać również z kobiecym pokarmem.

Kaszki to wartościowy posiłek dla małego dziecka. Wybór konkretnego rodzaju i producenta zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji naszej pociechy. Jako rodzice powinniśmy uzupełniać swoją wiedzę o różnych produktach, żeby wybrać te najlepsze.