Jaki biznes warto otworzyć nad morzem?

Otwierając własny biznes jednym z istotniejszych czynników jakie należy uwzględnić przy wyborze branży jest lokalizacja. To właśnie miejsce w jakim się znajdujemy w dużej mierze determinuje to jakie biznesy się sprawdzą. Jakie zatem firmy warto zakładać nad morzem. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

W jakie branże warto inwestować nad morzem?

biznes nad morzemMiejscowości nadmorskie z racji swojego położenie pozwalają na otwarcie biznesów, które w innych częściach kraju mogły by się nie za doborze sprawdzić. O jakich branżach zatem należy pomyśleć? Przede wszystkim warta uwagi jest tu branża turystyczna, atrakcyjne noclegi nad morzem są jednym z częściej wpisywanych haseł w internetową przeglądarkę, a co za tym idzie tego typu firmy cieszą się tu dużą popularnością. Warte uwagi są także wszelkie biznesy związane z wodą takie jak choćby sklep wędkarski, hurtownia żeglarska czy wypożyczalnie sprzętu wodnego. Możliwości zatem jest tu całkiem sporo, nim jednak zdecydujemy się na jakąś opcje warto zapoznać się ze specyfiką i wymaganiami danej branży.

Noclegi nad morzem – czyli branża turystyczna

NOCLEGI NAD MORZEMBranża turystyczna jest jedną z lepiej rozwijających się branż w rejonie nadmorskim. Z tego powodu jest to jedna z bezpieczniejszych opcji, jeśli chodzi o nowy interes. Należy się jednak jednocześnie liczyć z tym, że także i konkurencja w tej branży jest bardzo duża, a co za tym idzie trzeba dobrze wybrać lokalizacje jak i przygotować tak ofertę noclegową by była ona atrakcyjna dla szerokiej grupy potencjalnych klientów. Ważne jest tu to by obiekt nie tylko spełniał wszystkie wymagania odnośnie obiektów tego typu, ale także by ich standard wyposażenie był dostatecznie wysoki, bo to własnie na to jak wyposażone są pokoje klienci przede wszystkim zawraca uwagę. Na portalu dla branży turystycznej www.tur-info.pl można przeczytać, że jeśli chodzi natomiast bezpośrednio o lokalizacje to przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • odległość od morza,
  • odległość od centrum miasta/sklepu,
  • odległość od atrakcji turystycznych,
  • część miasta/miejscowości.

Wszystkie te elementy są bardzo istotne i co oczywiste im bliżej danych punktów tym takie noclegi cieszą się większym zainteresowaniem. Jedynie w przypadku położenia ośrodka sprawa wygląda nieco inaczej, choć powinien on znajdować się blisko wspomnianych powyżej punktów to jednak powinien on się znajdować jednocześnie w dość zacisznej części. Dzięki czemu pensjonariusze będą mieli pewność, że w ośrodku będą mogli wypocząć i że będą tam mieli spokój. Co za tym idzie należy unikać miejsc położonych blisko uczęszczanych ulic czy innych tłocznych i hałaśliwych miejsc. Nim jednak się zdecydujemy na otwarcie ośrodka wypoczynkowego czy pensjonatu należy dokładnie sprawdzić jak wygląda konkurencja w okolicy i czy nowe noclegi będą miały szanse zdobyć zainteresowanie.

Sklep żeglarski i wędkarski – co warto wiedzieć?

SKLEP ŻEGLARSKIBranża handlowa nie jest branżą szczególnie charakterystyczną dla nadmorskich miejscowości, niemniej handel akcesoriami i sprzętami związanymi ściśle z wodą jest już bardziej typowy i co ważne dla przyszłych przedsiębiorców produkty tego typu mają tutaj dość duże zbycie. Jeśli chodzi o sklepy to można zdecydować się zarówno na sklep żeglarski jak i wędkarski. Hurtowania żeglarska w nad miejskich miejscowościach powinna znajdować się względnie blisko samego może, by jednak cieszyła się ona zainteresowaniem sprzedaż powinna być prowadzona nie tylko w sklepie stacjonarnym, ale także i za pośrednictwem internetu. Sklepy żeglarskie internetowe to także dobry sposób na obniżenie kosztów prowadzenia działalności i trafienie do większego grona klientów, co zwłaszcza na początku jest bardzo ważne. Podobnymi zasadami należy się kierować zresztą w przypadku sklepu wędkarskiego, jeśli chodzi jeszcze o lokalizacje to warto zwracać uwagę na punkty położone w pobliżu często uczęszczanych dróg, wówczas szansa na to, że zawitają do nas potencjalni klienci będzie zdecydowanie większa.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego

kajakiWedług rynek-turystyczny.pl innym typowym dla nadmorskich miejscowości rodzajem działalności jest założenie wypożyczalni sprzętu wodnego. Przy czym w tym wypadku należy brać pod uwagę, że takie punkty mają racje bytu tylko w miejscowościach, gdzie przebywa dużo turystów i to raczej osób młodych czy małżeństw z dziećmi. Dodatkowo istotne jest tu czynniki konkurencji, jeśli na danym terenie działa już jakaś wypożyczalnia i co za tym idzie posiada ona już wyrobioną opinie wśród klientów, to zakładanie nowej może się okazać nieopłacalne.

W kwestii podsumowania

Biznesów, które może się opłacać założyć nad morzem na dzień dzisiejszy jest całkiem sporo. Należy się jednak liczyć z tym, że próba wejścia na rynek z nową firmą to zawsze spore ryzyko nawet, jeśli dobrze dobierzemy jej specyfikę do danego rejonu. 

Scroll to Top