Odpowiednie wyposażenie każdego warsztatu czy zakładu jest bardzo ważne, gdyż wpływa to na funkcjonowanie danego miejsca. Także lakiernia powinna być odpowiednio wyposażona, wpłynie to nie tylko na jakoś usług, ale także na bezpieczeństwo pracowników.
Wytyczne przy projektowaniu lakierni
Przeglądając www.lakiernictwo.net można znaleźć informację, że według przepisów, budynek, w którym znajduje się lakiernia powinien być parterowy. Do tego powinien być wybudowany z takich materiałów, które są ogniotrwałe. Do tego bardzo ważne jest, aby lakiernia posiadała kanały wentylacyjne z o takim przekroju, aby w razie wybuchu nie zostały uszkodzone ściany cz też strop. Przepisy podają, że powinno się przyjmować 0,05 m2 otworu na 1 m3 kubatury pomieszczenia lakierni. Jeśli chodzi o podłogę to także powinna zostać ona wykonana z materiałów odpornych na ogień i nienasiąkliwych dodatkowo powinna powodować iskrzenia. w każdej lakierni musi zostać także wyznaczone ognioochronne pomieszczenie, w którym należy przetrzymywać lakiery jak i farby.
Czy ściana lakiernicza jest potrzebna?
Jednym z ważnych elementów wyposażenia każdego zakładu zajmującego się lakierowaniem jest ściana lakiernicza. Ściana tego typu składa się z wentylatora. Wentylator ten wyposażony jest w filtry, które mają oczyszczać powietrze. Najczęściej w takim wentylatorze można spotkać filtr papierowy oraz włókninowy. Zadaniem filtru papierowego jest wstępne oczyszczenia powietrza, następnie filtr włókninowy dokładnie już oczyszcza powietrze. Także w takich ścianach lakierniczych można spotkać maty filtracyjne. Dzięki temu, że taka ściana lakiernicza wymusza przepływ powietrza, w zakładzie lakierniczym występują dogodne warunki dla pracowników. Wiele takich ścian jest wyposażona w dwustopniową filtrację suchą, co sprawia, że pomiędzy filtrami osadzają się cząsteczki farb oraz lakierów. W tym przepadku bardzo często stosuje się filtr kartonowy. Zbudowany jest on z plis, dzięki którym możliwe jest lepsze oczyszczanie powietrza. Najczęściej ten rodzaj filtru jest łączony z mata filtracyjną. Taka mata filtracyjna jest wykorzystywana do zatrzymywania mgły z lakierów oraz z farb. Większość ścian lakierniczych jakie można znaleźć w zakładach jest wyposażona w system recyrkulacji powietrza. Dzięki stosowania takich systemów można znacznie ograniczyć straty ciepła.
Instalacja odpylająca – kolejny krok do oczyszczonego powietrza
Jak już zostało wspominane oczyszczone powietrze w lakierni jest bardzo ważne. W tym celu w wielu zakładach montuje się instalacje odpylania. Te systemy odpylania są najczęściej odciągowe. Najlepiej montaż tego rodzaju instalacji zlecić specjalistów. Oni:
-
wykonają projekt,
-
wykonają instalację pod klucz,
-
zamontują system,
-
uruchomią instalacje odpylającą.
Do tego jeszcze gwarantują serwis takiej instalacji,w razie konieczności. Dzięki stosowaniu tego rodzaju systemu, mamy pewność, że w danym zakładzie jest wystarczająco oczyszczane powietrze, co na pewno wpływa na lepsze oraz dogodniejsze warunki pracy. System ten podobnie, jak ściana lakiernicza składa się z filtrów, które nie tylko pozbawią zakładu zanieczyszczonego powietrza, ale także oczyszczą je.
Co warto wiedzieć o zbiornikach ciśnieniowych?
Także w wielu zakładach, nie tylko lakierniczych można znaleźć zbiornik ciśnieniowy. Jest to specjalny zbiornik, który służy do przechowywania powietrza lub też gazu pod ciśnieniem. Zbiorniki ciśnieniowe można podzielić na:
-
zbiorniki ciśnieniowe pionowe,
-
zbiorniki ciśnieniowe poziome,
-
zbiorniki ciśnieniowe na sprężone powietrze.
Zbiorniki powietrza ciśnieniowe są wyposażone w elementy dodatkowe, takie jak manometry czy spusty kondensatu. Warto jest pamiętać, że zbiorniki ciśnieniowe podlegają dozorowi technicznemu. Jedynie takiemu dozorowi nie podlegają zbiorniki których iloczyn pojemności i nadciśnienia wyrażonego w barach jest mniejszy od pięćdziesięciu barów razy decymetr sześcienny oraz jego nadciśnienie jest mniejsze od zero przecinek pięć bara.
Podsumowując temat:
Każda lakiernia powinna być wyposażona przede wszystkim w systemy, które oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji takich jak cząstki farb oraz lakierów. Poza tym dobrze, jeśli w takim zakładzie znajdzie się wyposażenie, które ułatwi prace lakiernikom.
Witam, bardzo przydatny artykuł. Dziękuje bardzo i Pozdrawiam 😉