kominki

Jak wygląda montaż kominka?

Kominki tak te klasyczne jak i te z płaszczem wodnym stały się obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Swoją popularność zawdzięczają one zarówno względom estetycznym jak i praktycznym. Należy jednak pamiętać o tym, że by kominek prawidłowo działał i dobrze prezentował się we wnętrzu musi on zostać odpowiednio zamontowany. Co zatem o samych wkładach kominkowych należy wiedzieć chcąc wybrać kominek do domu i co o ich montażu warto wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Posadzka pod kominek – czyli jak przygotować się do budowy kominka

kominkiPierwszym elementem na jaki należy zwrócić uwagę przy budowie kominka jest posadzka. Posadzka powinna być wykonana z materiałów o dużej wytrzymałości to samo tyczy się stropu, ponieważ ciężar kominka bezpośrednio przenoszony jest na podłogę i w żaden sposób nie przechodzi on na ścianę. Należy tutaj pamiętać co tym, że średnio kominek waży od 500 kg wzwyż, co jest już sporym ciężarem. Dodatkowo konieczne jest sprawdzenie czy w podłodze nie znajdują się żadne instalacje elektryczne, gazowe czy też grzewcze.

Komin – a przyłączenie kominka

kominekPrzy budowie kominka bardzo ważnym elementem budowy jest poprawne wykonania przyłącza. Sposób wykonania przyłączenia przekłada się nie tylko na sposób działania samego kominka, ale także i na bezpieczeństwo domowników oraz komfort ciepmy panujący w domu. Według www.kominki.org do najważniejszych zasad przy wykonywaniu przyłączenia kominka do komina można zaliczyć takie jak:

  • minimalna odległość od wykonanego podłączenia czopucha do przewodu kominowego, a jego wylotu musi wynosić 4m,
  • wielkość komina musi być dobrana do wielkości paleniska,
  • przewód kominowy powinien być w kształcie koła lub prostokąta, przy czym prostokątny przewód musi mieć odpowiedni stosunek boków nie mniejszy niż 1/2,
  • podciśnienie w przewodzie kominowym musi utrzymywać się na poziomie 10-10 Pa,
  • przewód kominowy powinien mieć układ pionowy i minimalna ilość zagięć oraz nie powinien on posiadać przewężeń,
  • komin powinien znajdować się jak najbliżej kominka.

Jeśli gotowy komin nie spełnia powyższych kryteriów konieczne będzie wybudowanie nowego komina lub też przeprowadzenie tak zwanego koszulkowania go na całej jego długości. Przy budowie komina warto pomyśleć o wyposażeniu go w wkład kominowy kwasoodporny, które jest zdecydowanie bardziej trwały niż tradycyjne rozwiązania. Należy także pamiętać o tym by wylot komina został zabezpieczony poprzez nasady kominowe. Przy wyborze nasady kominowej należy pamiętać o tym, że nie pełnią one jedynie funkcji dekoracyjnej, ale wpływają na proces wywiewania dymu z komina oraz chronią przewód przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów nasad kominowych, jednak ich rodzaj zawsze powinien być indywidualnie dostosowany do rodzaju komina i kominka.

Kominki z płaszczem wodnym – zasady instalacji

KOMINKI Z PŁASZCZEM WODNYMWedług popularnego portalu muratordom.pl kominki z płaszczem wodnym są obecnie bardzo popularne z racji tego że stanowią one atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych kotłów gazowych stosowanych w instalacjach centralnego ogrzewanie, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nieprawidłowy montaż kominka z płaszczem wodnym może stanowić spore zagrożenie. Na co zatem budując kominki z płaszczem wodnym należy zwrócić uwagę? Problemy pojawiające się w wyniku nieprawidłowego montażu spowodowane są tym, że ciśnienie wody, która osiągnie zbyt wysoką temperaturę może uszkodzić elementy kominka lub też całej instalacji, a co za tym idzie konieczne jest nie tylko prawidłowe wykonanie montażu, ale także i zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Podstawowym zabezpieczeniem przy kominku z płaszczem wodnym jest otwarty zbiornik przelewowy, gdy woda jest zimna zbiornik nie jest wypełniony, gdy się ona przegrzewa jej nadmiar trafia właśnie do niego, co eliminuje ryzyko uszkodzenia instalacji, o ile wszystkie elementy są prawidłowo zamontowana, a wielkość zbiornika właściwie dobrana. Obok naczynia zbiorczego stosuje się urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła. W zamkniętych instalacjach stosuje się także akumulatory ciepła, które nie tylko przejmują nadmiar ciepła, ale także pozwalają na gromadzenie go i późniejsze wykorzystanie. Przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń i prawidłowym montażu kominka jego działanie powinno być bez problemowe.

Wykończenie kominka

obudowy kominkowePo zamontowaniu kominka i wykonaniu odpowiednich przyłączeń można przejść do wykończenia kominka. Możliwości tutaj zasadniczo jest bardzo wiele w zasadzie jest to sprawa indywidualna. Dostępne obecnie obudowy kominkowe są w różnych wzorach i zasadniczo dobiera się je do stylistyki wnętrza. Warto także pamiętać o tym by akcesoria do kominków takie jak szczypce, pogrzebacze, szufelki nie tylko dobrze się prezentowały przy kominku, ale by były one trwałe i praktyczne. By akcesoria do kominków pasowały do całości warto dobrać je pod kratki kominkowe. Same kratki kominkowe obecnie dostępne są także w wielu różnych wariantach, dlatego ze znalezieniem takiej, które będzie zarówno pełnić funkcje dekoracyjną jak i będzie praktyczna, nie powinno być żadnego problemu.

Podsumowując

Prawidłowy montaż kominka nie należy do rzeczy łatwych, dlatego warto sobie zdawać sprawę z tego jakie mogą być problemy i na co w trakcie montażu należy zwrócić szczególną uwagę. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem i tak zwykle okazuje się być powierzenie montażu specjalistycznej firmie. 

1 thought on “Jak wygląda montaż kominka?”

  1. Jeśli się na takim montażu ktoś nie zna, to lepiej aby zatrudnił do tego fachowców. Przewody, szczególnie spalinowe muszą być dobrze podłączone, bo inaczej będzie pojawiał się dym w pomieszczeniu, co nie jest bezpieczne dla domowników.

Leave a Comment