Jak wygląda badanie wariograficzne?

Kłamstwo jest czymś zupełnie normalnym, a nawet można stwierdzić, że jest wpisane w naszą naturę. Każdy z nas czasem kłamie, bo chcemy uniknąć konsekwencji swojego zachowania, bo chcemy coś ukryć przed drugą osobą czy nawet możemy mówić nieprawdę w dobrej intencji. Jedno jest pewne – nie ma człowieka, który zawsze mówi prawdę.

Czy badanie poligraficzne jest bezpieczne?

konkretnie na czym polega badanie wariografemW życiu codziennym, większość z nas stara się na własną rękę rozpoznawać kłamstwo u innych. Robimy to przeważnie na podstawie własnej intuicji lub doświadczenia, które zdobyliśmy w ciągu swojego życia. Należy pamiętać, że osoby kłamiące, które nie są świadome mowy swojego ciała, wysyłają niewerbalne komunikaty, świadczące o tym fakcie. Niektóre są bardzo oczywiste, jak na przykład zasłanianie ust czy pocieranie twarzy, ale jest też sporo mało widocznych sygnałów, które może dostrzec jedynie wprawny obserwator. Jednak chcąc udowodnić przed sądem, że jesteśmy niewinni lub ciążą na nas nieprawdziwe pomówienia, musimy to w jakiś sposób udowodnić. W tym celu skuteczny wariograf, który chyba każdy z nas zna z filmów sprzed kilu dekad. Jeżeli zastanawiamy się konkretnie na czym polega badanie wariografem, to warto zasięgnąć informacji na stronie Instytutu Badań Wariograficznych, który jest głównym wykonawcą tychże czynności. Jest ono przede wszystkim szybkie, bezpieczne i skuteczne. Przeważnie uznaje się, że badanie poligraficzne ma skuteczność na poziomie około dziewięćdziesięciu pięciu procent, ale tylko pod warunkiem właściwego wykonania badania. W zdecydowanej większości korzystają z nich instytucje państwowe, rządowe czy wielkie korporacje, chcące w ten sposób sprawdzić rzetelność swoich pracowników. Bardzo często badanie jest przeprowadzane w trakcie sprawy rozwodowej, kiedy konieczne jest potwierdzenie albo zaprzeczenie ewentualnej zdradzie małżeńskiej.

Badania przy użyciu wariografu są prowadzone w Warszawie w Instytucie Badań Wariograficznych albo w jednym z jego dwudziestu siedmiu oddziałów terenowych. Są one zlokalizowane w całym kraju, także każdy może mieć do nich dostęp. Cena takiego badania, to przeważnie koszt od tysiąca do tysiąca dwustu złotych. Co najważniejsze, nie można przeprowadzić badania wariograficznego bez zgody osoby badanej.

Scroll to Top