Jak wydać własną książkę?

Myślę, że prawie każdy z nas próbował kiedyś swoich sił pisząc wiersz, opowiadanie, czy nawet książkę. Najczęściej będąc własnym, surowym recenzentem po przeczytaniu chowaliśmy ją w najgłębszy zakamarek naszych szuflad. Następnie najzwyczajniej w świecie zapominaliśmy o niej. Aż pewnego dnia robiąc porządki natykamy się na dobrze ukryty zeszyt z naszymi zapiskami, zaczynamy je czytać i w głowie pojawia się myśl jak opublikować książkę? Zaczynamy wiec wertować strony Internetu w poszukiwaniu wskazówek.

Opublikowanie własnej książki

jak opublikować książkęWiele osób próbujących swych sił w twórczości literackiej myśli o tym, co mogą zrobić i jak opublikować książkę. Wiedzą o tym, że aby stało się to faktem muszą zacząć od znalezienia wydawcy. Powinni się z nim umówić na spotkanie, dostarczyć egzemplarz napisanej przez nas powieści w wersji papierowej. Recenzent po zapoznaniu się z treścią naniesie poprawki, z którymi powinniśmy się zapoznać i zgodzić, ewentualnie negocjować. Następnie przystępujemy do oprawy graficznej, a więc projekt okładki, ilustracje, czy też odpowiednia grafika. Po oddaniu utworu do druku wiemy już jak opublikować książkę. Przed nami tylko zostaje promocja, a więc fragmenty utworu w poczytnych pismach lub na portalach społecznościowych. Odbywające się wyjazdowo spotkania autorskie, na których czytamy fragment utworu, odpowiadamy na pytania, słuchamy sugestii czytelników, ewentualnie planujemy ciąg dalszy. Na koniec podpisujemy sprzedane egzemplarze. I teraz już doskonale wiemy jak opublikować książkę, możemy więc służyć pomocą mniej doświadczonym kolegom – pisarzom. Ważną rzeczą, o której nie możemy zapomnieć jest jeszcze poszukanie sponsora, który zainwestowałby w naszą działalność. Ponieważ wydanie książki to niemałe wyzwanie również pod względem finansowym, wprawdzie z czasem się zwróci, ale na początek warto mieć jakieś wsparcie. Myślę, że nie jest to aż tak bardzo skomplikowane, jak by mogło się nam wydawać.

Teraz już każdy zainteresowany wie jak opublikować książkę. Wystarczy coś napisać i spróbować własnych sił w tego typu działalności. Jeśli poczujemy, że jest to ten właściwy moment to może okazać się, że to będzie przygoda naszego życia. Zachęcam do przemyślenia i skorzystania z możliwości wydania książki. A nic nie sprawi nam większej radości niż okładka własnej, napisanej przez nas powieści.

Scroll to Top