Jak wybrać psychologa dla dziecka?

Wykwalifikowany terapeuta może wspierać i pomagać dziecku radzić sobie z problemami, które mają. Istnieje wielu terapeutów, którzy pracują z dziećmi, więc warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszego specjalisty. Oto ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, istotne pytania, które należy zadać, oraz inne aspekty, o których należy wiedzieć przy wyborze terapeuty, aby pomóc dziecku w najlepszy możliwy sposób.

Ważne czynniki przy wyborze psychologa dziecięcego

dziecięcy psycholog gorzówNależy wybrać terapeutę, który ma wiedzę i doświadczenie w kontaktach z dziećmi. Trzeba pamiętać, że dzieci nie są młodszymi wersjami dorosłych. Problemy, które mają, i sposób, w jaki sobie z nimi radzą, są unikalne dla każdej grupy wiekowej. Jeśli to możliwe, najlepiej jest uzyskać rekomendację dla konkretnego terapeuty, który jest zalecany przez kogoś, kto ma osobistą wiedzę na temat osobowości i umiejętności danego terapeuty. Można również skorzystać ze stron internetowych poszczególnych psychologów w okolicy, aby uzyskać informacje o tym, jak pracują z dziećmi i szczegóły dotyczące ich praktyki. Rozmowa z potencjalnymi terapeutami za pośrednictwem poczty e-mail, telefonu lub spotkania twarzą w twarz jest niezbędna. Dziecięcy psycholog Gorzów może przeprowadzić konsultację po obniżonych kosztach lub nawet za darmo, aby móc spotkać się z rodzicami i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania. Ważną sprawą jest podejście terapeutyczne psychologa. Istnieje wiele różnych sposobów leczenia dzieci, więc dobrze jest zapoznać się z różnymi podejściami i dokonać wyboru na podstawie problemów, z którymi boryka się dziecko oraz specyficznych cech terapeuty, które mogą pomóc dziecku mu zaufać. Doświadczenie i referencje są ważne, ale zazwyczaj osobowość terapeuty i związek, który rozwija się między dzieckiem a terapeutą, jest najważniejszym czynnikiem ze wszystkich. Relacja między psychologiem a dzieckiem jest najważniejsza, ponieważ skuteczność terapii zależy w głównej mierze od tego, jak dobrze dziecko będzie się czuło w obecności psychologa i jak bardzo mu zaufa.

Niezależnie od dokonanego wyboru, nigdy nie należy bać się zmian. Jeżeli terapia nie działa,należy ją zakończyć. Nie wszystkie relacje terapeutyczne odnoszą sukces. Czasami po prostu psycholog nie jest w stanie nawiązać bliższej relacji z dzieckiem i nie jest to niczyja wina. Oczywiście taka decyzja nie powinna być podejmowana pochopnie, ale jeśli dziecko wyraźnie nie reaguje na terapię nie należy zwlekać i poszukać kogoś, kto lepiej odpowie na konkretne potrzeby dziecka.

Scroll to Top