Jak wybrać miejsce do wiercenia studni?

Studnie tworzone przez naszych przodków radykalnie różniły się pod wieloma względami od tych, które my wykonujemy. Te różnice polegały przede wszystkim na ich głębokości. Przecież nasi przodkowie nie dysponowali jeszcze technologiami pozwalającymi na kopanie naprawdę głębokich studni. Dzięki temu, że takie właśnie technologie posiadamy, to wiercone studnie mogą człowiekowi zagwarantować dostęp do naprawdę dużych ilości wody pomimo tak zwanego niskiego poziomu wód gruntowych. Duża głębokość nie jest już bowiem istotnym problemem. 

O czym należy pamiętać wiercąc studnię?

wiercenie studniPodstawowa różnica polega na tym, że w naszych czasach studnie wykonywane są przy pomocy urządzeń wykorzystujących specjalne wiertła. Do takiego właśnie wiertła stopniowo dokłada się tylko kolejne rury po to, żeby docierać coraz głębiej. To właśnie obecność tych wszystkich rur sprawia, że nie obsypuje się tam gleba. Proces wiercenia przebiega szybko, ale człowiek na szczęście nauczył się tego, jak należy postępować, żeby nie doprowadzić do uszkodzenia żadnego z elementów takich maszyn wiertniczych. Istotną rolę w tym wszystkim odgrywa specjalna płuczka, bo to ona chłodzi rozgrzane do wysokiej temperatury elementy. Wiercenie studni zawsze poprzedzone jest konkretnymi badaniami. Te badania są nieinwazyjne, to znaczy nie naruszają struktury gleby. Dzięki nim można spokojnie dostrzec konkretne zbiorniki wód podziemnych. Wiertło wykorzystywane przy czymś takim jest wykonane z naprawdę solidnego materiału. W związku z tym może się swobodnie i z dużą prędkością przebijać przez różne rodzaje gleby, a w niektórych przypadkach nawet przez kamienie. Ceny takich usług wcale nie są wysokie, ale zawsze zależą od wielu szczegółów.

Oczywiście w przypadku studni o dużej głębokości i wydajności przy wybieraniu konkretnego miejsca na stworzenie czegoś takiego, trzeba koniecznie uwzględnić również obowiązujące przepisy. Zostały one stworzone przede wszystkim po to, aby zagwarantować człowiekowi, że woda pochodząca z konkretnej studni zawsze będzie wodą dobrej jakości. Taką studnię można swobodnie wywiercić nawet w ogrodzie lub innym podobnym miejscu, bo wszystkie odpady w postaci gleby mogą być natychmiast zabierane. Rozmowa z ludźmi wiercącymi studnię będzie na pewno niezwykle interesująca.

Scroll to Top