Jak wybrać idealną agrowłókninę do swojego ogrodu

Myśląc o wymarzonym ogrodzie, marzymy o tym, jak w nim będziemy odpoczywać. Nie zaprzątamy sobie głowy tym, że ogród jest piękny wtedy, gdy o niego dbamy. Zadbany, idealny ogród mamy wtedy, gdy codziennie go doglądamy. Nie każdego stać na firmę, która zajmuje się pieleniem i doglądaniem ogrodów. Byśmy pracy mieli mniej, a chwil relaksu więcej, musimy ruszyć głową (np. zastosować agrowłókninę, dobrze dobrać rośliny).

Czy agrowłóknina jest niezbędna w ogrodzie?

agrowłókninyTo, czy kupujemy agrowłókninę, to nasza decyzja. Nie musimy nią zakrywać całego ogrodu. Z pewnością jednak w niektórych miejscach (np. na rabatach, czy między iglakami, które tworzą żywopłot) jest ona bardzo przydatna. Jeśli więc się zdecydujemy okryć agrowłókniną choć kawałek ogrodu, stajemy przed wyzwaniem. Jaką wybrać? Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że mamy dwa rodzaje agrowłóknin, a każdy używamy w innym przypadku. Agrowłókniny białe stosowane są do osłaniania i okrywania roślin. Te mogą nam się przydać, gdy już będziemy mieli w ogrodzie coś posadzone. W momencie, gdy dopiero tworzymy ogród, bardziej przydatna będzie dla nas agrowłóknina do ściółkowania przeciwko chwastom. Są one koloru brązowego lub czarnego. Ze względu na to, gdzie chcemy je stosować, mają różne gramatury i kolory. Na przykład brązowa została stworzona specjalnie pod iglaki. Tam często ogrodnicy rozsypują korę, więc brązowy kolor nie będzie się wyróżniał. Trzeba tu wspomnieć, że agrowłóknina nie tylko chroni nas przed częstym wyrywaniem chwastów z naszego ogrodu. Ma ona także pozytywne znaczenie dla roślin na niej rosnących. Dzięki jej nieregularnej strukturze, pozwala na swobodny przepływ wody i cyrkulację powietrza. Jeśli ściółkujemy glebę, na której rozłożyliśmy włókninę, wzmacniamy system korzeniowy rosnącej tam zieleni.

Warto już na etapie planowania ogrodu zastanowić się nad roślinami jakie chcemy hodować. Należy, prócz względów estetycznych, brać także pod uwagę warunki, jakie musimy zapewnić naszej przyszłej florze. Jeśli nasz ogród jest zacieniony, nie warto sadzić na rabatach roślin potrzebujących dużej ilości światła, a sam ogród warto zabezpieczyć agrowłókniną przed chwastami. Zadbajmy o to, byśmy mieli czas odpoczywać w naszym ogrodzie. Pokochajmy go i dbajmy o niego z radością.