Polisolokaty to na przestrzeni ostatnich miesięcy jeden z głośniejszych problemów, z którym boryka się bardzo wielu Polaków. Ważne jest zatem by dowiedzieć się czym tak właściwie jest ta słynna polisolokata i w jaki sposób można sobie z nią poradzić oraz gdzie warto szukać pomocy. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji, które mogą okazać się pomocne dla osób mających problem z polisolokatami.
Polisolokata – co należy wiedzieć?
Polisolokaty z założenia są rozwiązaniem z zakresu inwestycyjno-ubezpieczeniowego, które miało stanowić zabezpieczenie na przyszłość, jak i przynosić zyski. Takie opis polisolokaty wydawał się bardzo atrakcyjną i korzystną opcją, nie wiele jednak mówiło się na temat tego, że są to umowy długoterminowe obwarowane wysokimi karami, jeśli inwestujący postanowi we wcześniejszym terminie wypłacić pieniądze. Wysokość kary za zerwanie umowy nierzadko wynosiła 100% wpłaty, co w praktyce oznacza, że większość osób przy próbie wycofania się z umowy traciła wszystkie pieniądze. Pieniądze wpłacane na polisolokate były także agresywnie inwestowane o czym także nie było w większości mowy przy podpisywaniu umowy. Fundusze były lokowane w inwestycje o podwyższanym ryzyku, na których w praktyce bardzo trudno zarobić, co w większości przypadków kończyło się tym, że po wpłaceniu powiedzmy 4 tys. na lokatę po roku było na niej już tylko 2,5 tys. Częściowa utrata pieniędzy była zwykle momentem w którym większość osób chciała swoje pieniądze z polisolokaty wycofać, jednak niedoczytanie warunków umowy sprawiało, że rozwiązanie polisolokaty było właściwie niemożliwe, ponieważ oznaczało utratę wszystkich środków. Fakt, że na polisokolatach traciło się z racji ryzykownych inwestycji oraz poprzez horrendalnie wysokie kary za zerwanie umowy sprawił, że większość osób która zainwestowała w polisolokaty po prostu straciła wszystkie pieniądze lub też prawie wszystkie. Do tej absurdalnej sytuacji doprowadził brak regulacji prawnych wobec takich inwestycji jakimi są fundusze inwestycyjno-ubezpieczeniowe. Jakie zatem mamy możliwości, jeśli ulokowaliśmy swoje oszczędności na polisolokacie?
Jakie rozwiązania pomogą nam poradzić sobie z polisolokatą?
W artykułach na portalu prawnym www.lex.pl można przeczytać, że wprawdzie status prawny samych polisolokat nadal nie jest określony, to jednak obecnie mamy dostępnych kilka narzędzi które pomogą nam dochodzić swoich praw i tym samym odzyskać choćby część zainwestowanych pieniędzy. Na dzień dzisiejszy swoich praw można dochodzić na drodze sądowej, jeśli już pieniądze utraciliśmy lub też może nam pomóc radca prawny, które przeanalizuje umowę i sprawi, że likwidacja polisolokaty będzie możliwa na akceptowalnych warunkach. Świadczone są obecnie także dość powszechnie porady prawne, które mają pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania dla osoby poszkodowanej. I to własnie od porad prawnych szukanie rozwiązania problemu polisolokaty warto rozpocząć.
Dochodzenie swoich praw na drodze sądowej
Obecnie dochodzie swoich praw na drodze sądowej staje się coraz bardziej powszechne. Głównie z racji tego, że coraz więcej takich spraw udaje się wygrać. Jeśli chodzi o drogę sądowa to według www.lexagit.pl zasadniczo mamy dwa wyjścia do wyboru, a mianowicie takie jak:
Pozew |
Charakterystyka |
zbiorowy |
cieszą się dość duża popularnością koszt przystąpienia do pozwu zbiorowego jest stosunkowo wysoki |
indywidualny |
tańsze koszty szybsze rozwiązanie, ponieważ czas oczekiwania aż zbierze się dostatecznie duża liczba osób by złożyć pozew zbiory może być dość długi |
Należy jednak mieć na uwadze, że prowadzenie sprawy o polisolokaty nie jest łatwe, dlatego jeśli decydujemy się na pozew indywidualny ważne jest to by radca prawny, który będzie nam w tym pomagał miał doświadczenie w prowadzeniu takich spraw. W przypadku dużych trudności ze znalezieniem odpowiedniej kancelarii warto zdecydować się na pozew grupowy, który będzie bezpieczniejszym wyjściem.
Starta pieniędzy na polisolokacie – rozwiązania doraźne
Utrata pieniędzy zainwestowanych w polisolokatę może stanowić duży problem, a trzeba się liczyć z tym, że rozpatrzenie pozwu sądowego może zająć sporo czasu, dlatego warto także wziąć pod uwagę rozwiązania doraźne, które ze skutkami polisolokaty pomogą nam się uporać. Pomocne mogą się okazać takie rozwiązanie jak: pożyczki pozabankowe dla zadłużonych czy też pożyczki bez bik dla zadłużonych. Są to względnie przystępne rozwiązania, przy ubieganiu się o które nie trzeba załatwiać zbyt wielu formalności. Należy jednak pamiętać o tym, by warunki każdej pożyczki sprawdzić, by nie okazały się one równie problematyczne co sama polisolokata.
Podsumowanie
Polisolokaty stanowią spory problem, którego rozwiązanie nie należy do łatwych. Na dzień dzisiejszy są jednak sposoby, które pomogą nam dochodzić swoich praw, a co za tym idzie także i odzyskać niewłaściwie ulokowane pieniądze.