Jak działa fotowoltaika?

Obecnie na rynku promowane są ekologiczne rozwiązania pozwalające na wytwarzanie energii w różnych postaciach. Jest to podyktowane ogólnoświatowymi trendami oraz potrzebą rozwoju alternatywnych źródeł. Do tej pory w celu wytworzenia prądu czy energii cieplnej spalane były przeważnie paliwa konwencjonalne takie jak węgiel. Efektem ubocznym było generowanie dużych ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. To z kolei ma negatywne skutki dla środowiska.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

montaż fotowoltaiki szczecinW związku z tym na terenie dużych miast coraz częściej spotkać można instalacje bazujące na odnawialnych źródłach energii. Jedną z najczęściej stosowanych jest fotowoltaika. Pozwala ona na pozyskanie prądu elektrycznego bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań w tym zakresie. W związku z tym warto zlecić profesjonalny projekt i montaż fotowoltaiki szczecin jest miastem, które charakteryzuje się dobrymi warunkami do stosowania takich układów. Kluczem do uzyskania jak największej sprawności i wydajności jest odpowiednie dobranie ogniw oraz ich późniejszy prawidłowy montaż. Projektant powinien wybrać typ paneli. Obecnie stosowane są głównie ogniwa mono oraz polikrystaliczne. Oprócz typu ważnym zagadnieniem jest również ich ilość oraz sposób połączenia. Możliwe jest bowiem łączenie szeregowe lub równoległe. Co do samego montażu warto zwrócić uwagę na orientację paneli. Dodatkowo należy unikać sytuacji, w których jakikolwiek panel w układzie znajdowałby się w zacienionej strefie. Powoduje to znaczne obniżenie wydajności całego układu. Warto wspomnieć, że ogniwa mogą być mocowane w różny sposób. Najczęściej są one przytwierdzane do powierzchni dachu na specjalnych stelażach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie żeby konstrukcję przytwierdzić do elewacji czy usadowić na gruncie.

Niezwykle ważna jest poprawna konfiguracja systemu i podłączenie wszystkich elementów składowych w sposób pełni poprawny. Dodatkowo podczas eksploatacji instalacji należy prowadzić regularne czynności konserwacyjne, które pozwolą utrzymać projektowaną wydajność. Należy między innymi regularnie czyścić powierzchnię ogniw, a w okresie zimowym je odśnieżać. Jak widać obecnie bardzo popularne są wszelkie instalacje z zakresu odnawialnych źródeł energii, które pozwalają ekologicznie wytworzyć potrzebne media.

Scroll to Top