Jak dobrać paletkę do makijażu?

O ile moda na używanie kredki do oczu lub eyelinera na przemian pojawiała się i zanikała o tyle cienie do powiek zawsze były na topie. Jedyne co uległo zmianie to sposoby ich aplikacji, a także mieszania poszczególnych kolorów. Dzisiaj mamy tak wiele dostępnych cieni, że często nie wiemy na jakie się zdecydować. W tym wyborze mogą nam jednak pomóc paletki.

Odpowiednio dobrana paletka do makijażu

palety do makijażuWchodząc do pierwszej lepszej drogerii, mamy do czynienia z naprawdę niezliczoną ilością cieni do powiek zarówno tych pojedynczych, jak i tych zawartych w paletkach. Często decydujemy się jednak na zakup kilku pojedynczych cieni, a nie paletki ponieważ nie mamy pomysłu jak wykorzystać inne kolory zawarte w takich paletach. Tymczasem palety do makijażu zawierają w sobie cienie w taki sposób do siebie dobrane, aby zawsze doskonale ze sobą współgrały nawet jeżeli z początku wydaje nam się, że odcienie znacznie różnią się od siebie. Możemy spotkać palety monochromatyczne, czyli zawierające jeden kolor w różnych odcieniach. Przeważnie spotykamy brązy właśnie w takim wydaniu. Obecnie zresztą niezwykle modne. Kolejny wariant to kolory pokrewne, czyli trzy kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw, jak np: odcienie pomarańczu, żółtego oraz czerwieni. Istnieją również palety z kolorami dopełniającymi. Przeważnie zawierają w sobie kilka kontrastujących ze sobą cieni znajdujących się po przeciwnej stronie koła barw, jak np: zieleń i fiolet, bądź żółty i niebieski. Takie połączenia są nieco odważniejsze i na pewno bardzo widoczne na naszej powiece. Świetnie zatem sprawdzają się głównie na imprezach! Istnieje jeszcze więcej sposób doboru koloru, a także więcej paletek właśnie w ten sposób komponowanych. W internecie możemy znaleźć proste i graficzne ściągi, które pomogą nam przy zakupie paletek. 

Warto także dobierać cienie względem koloru naszej tęczówki i w ten sposób uwydatnić jej kolor i sprawić, aby nasze oczy wydawały się bardziej widoczne i podkreślone. Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób posługując się właśnie kołem barw. Kolor naszej tęczówki jest wówczas kolorem bazowym i do niego dobieramy, albo monochromatyczny wariant, albo dopełniający, albo pokrewny. Możemy także dobierać cienie na schemacie trójkąta równobocznego, gdzie każdy bok trójkąta zaznacza jeden kolor na kole barw.