Izolacja rur płaszczem z blachy

Ochronne płaszcze wykonane z blachy znajdują szerokie zastosowanie. Zależnie od kształtu blaszane płaszcze mogą zostać założone na: kotły, rurociągi, zbiorniki, kanały wentylacyjne, powierzchnie kształtowe takie jak armatura. Z jednej strony istotny jest kształt płaszcza, z drugiej zaś materiał, z jakiego został wykonany. 

Rodzaje płaszczy do izolacji rur

płaszcze blaszaneOchronne płaszcze chyba najczęściej są wykorzystywane do zabezpieczania izolacji stworzonej z wełny mineralnej lub armaflexu przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem promieni słonecznych i wilgoci. Ponadto użycie blaszanego płaszcza może wpłynąć na walory estetyczne rurociągów czy też kanałów wentylacyjnych. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju płaszczy ochronnych. Większość z nich posiada kształt rur i nadaje się do izolacji jedynie prostych odcinków rurociągów. Oczywiście najlepiej jest płaszcze blaszane są wykonana z dobrej jakościowo blachy. Na rynku można spotkać cztery rodzaje blachy, które idealnie nadają się do tworzenia ochronnych płaszczy: blachę aluminiową, blachę stalową ocynkowaną, blachę stalową nierdzewną oraz blachę stalową kwasoodporną. Kupując płaszcz ochronny na rurociąg, należy zwrócić jednak uwagę nie tylko na materiał, ale także na parametry technicznej, w tym przede wszystkim na grubość blachy oraz średnicę płaszcza. Warto także sprawdzić, czy interesujący nas przedmiot posiada żłobienia obwodowe na końcach rur, czy też jedynie żłobienia wzdłużne zewnętrzne. 

Budując rurociąg lub kanał wentylacyjny, musimy zadbać o odpowiednią izolację. Nie wystarczy użycie weny mineralnej czy armaflexu. Istotne jest zabezpieczenie izolacji specjalnym płaszczem ochronnym. Najlepiej sprawdzi się płaszcz wykonany ze stali nierdzewnej.