Ile kosztuje wycena mieszkania?

Jak sprzedać swoje mieszkanie, żeby na tym nie stracić? Jaką przyjąć cenę sprzedaży, żeby była ona rynkowa i adekwatna do realnej wartości nieruchomości? Można to oczywiście wszystko ocenić na przysłowiowe oko i powiedzieć cenę, jaką po prostu chciałoby się za nieruchomość otrzymać. Można również zlecić przygotowanie wyceny. Przy czym jeśli kupujący mieszkanie będzie korzystał z kredytu hipotecznego to bank też będzie wymagał od niego takiej wyceny.

Profesjonalna wycena nieruchomości to koszt kilkuset złotych

koszt wyceny mieszkaniaDokładna wartość nieruchomości ustalona przez rzeczoznawcę jest niezbędna dla tych, którzy kupują nieruchomość na rynku wtórnym. Każdy bank wymaga wykonanie operatu szacunkowego wartości nieruchomości. Będąc kupującym najczęściej i tak ponosi się koszty takiej wyceny we własnym zakresie. Patrząc na to od strony sprzedających to tutaj wycena i operat mogą się przydać do tego, żeby mieszkanie wystawić na sprzedaż w realnej i rozsądnej cenie. A jaki jest koszt wyceny mieszkania? Najczęściej jest to kilkaset złotych, ale cena zależy od tego, w jakim mieście taką wycenę się przeprowadza. Natomiast podany przez rzeczoznawcę koszty wyceny mieszkania jest niezależny od jego powierzchni. W średniej wielkości miastach operat szacunkowy wartości mieszkania kosztuje około czterystu złotych. To nie jest dużo, biorąc pod uwagę, że dobrze oszacowane mieszkanie jest po prostu łatwiej sprzedać. Nawet wyceny domów nie kosztują zbyt wiele. Standardowo taka wycena domu to koszt pomiędzy sześćset a osiemset złotych. Przy czym – poza obowiązkami przy formalnościach kredytowych – domy wycenia się znacznie rzadziej niż mieszkania. Pewne jest jedno – wycena mieszkania jest obowiązkowa zawsze przy formalnościach kredytowych. Jeśli chcemy wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie to bank musi mieć pewność, że jego cena nie jest sztucznie zawyżona.

Wycenianiem nieruchomości zajmują się profesjonalni rzeczoznawcy. Wyceny dokonuje się na podstawie ogólnie przyjętych wytycznych i lokalizacji, w której mieści się nieruchomość. Na szacunkową wartość nieruchomości bardzo duży wpływ ma właśnie lokalizacja. Im droższe ceny działek w danej lokalizacji tym więcej warte będzie mieszkanie czy dom. Sprzedając mieszkanie warto zamówić taką wycenę, żeby wiedzieć za ile je sprzedać.

Scroll to Top