Alkohol to najbardziej podstępna substancja. Mami nasze zmysły, daje dobry nastrój, sprawia wrażenie bycia odważniejszym i podnosi nastrój. Złoty środek – wydawałoby się. Jednak nic z tych rzeczy, to co daje nam alkohol, to tylko reakcja chemiczna, od której się uzależniamy. Ten na pozór „złoty środek”, to jednak cichy zabójca, który może zniszczyć życie.
Kto leczy uzależnienia alkoholowe?
Alkoholik to osoba, której trzeba pomóc. Musimy sobie uświadomić, że to co robi, co mówi, w jaki sposób się zachowuje i porusza – to jedynie skutek uzależnienia. Ci ludzie najczęściej nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu i żyją jak za mgłą. To taki rodzaj letargu, kolorowej, mydlanej bańki, od której oczekujemy żeby nigdy nie pękła. Wypieranie ze świadomości swojego uzależnienia jest naturalnym i charakterystycznym dla alkoholizmu, zjawiskiem. Leczenie uzależnień alkoholu to nie jest proste wyzwanie. Terapia musi być prowadzona przez doświadczonego lekarza, który doskonale orientuje się w specyfice tej choroby. Tylko wykwalifikowany psycholog ma odpowiednią wiedzę i narzędzia, dzięki którym może optymalnie poprowadzić terapię. Leczenie przebiega w miłej, przyjaznej atmosferze w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie pacjenta, walczącego ze swoim uzależnieniem. Tylko odpowiednie warunki, w połączeniu z dobrze dobraną terapią są w stanie zagwarantować sukces. Osoba, która decyduje się na leczenie alkoholizmu, właśnie zrobiła ważny krok, rolą terapeuty jest utwierdzenie w tej decyzji i dalsze motywowanie do pozostania w trzeźwości. Dlatego często odbywają się warsztaty psychologiczne, uczące i przygotowujące do życia bezalkoholowego. Osoby uzależnione od alkoholu mają bardzo duże szanse, by wyjść z nałogu, jednak potrzebują obok siebie dobrych lekarzy, skutecznej terapii i silnej woli. Tej ostatniej może jednak najwięcej, bo wszystko inne jest na miejscu.
Terapia uzależnień jest jedną z najczęściej realizowanych terapii na całym świecie. To świadczy o skali problemu nałogów, z jakimi boryka się cały świat. Każdy uzależniony twierdzi, że kontroluje swój nałóg, jednak to tylko iluzja, którą podpowiada zmieniony alkoholem mózg. Tak naprawdę nałóg jest ostatnią rzeczą, jaką kontroluje osoba uzależniona. Dlatego podstawą jest uświadomienie jej tego zagadnienia.